بازتاب های ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی  

                            بوسه های رهبر معظم بر گونه و پیشانی سید حسن خمینی!       

               

واکنش نوه امام راحل(ره)به وقایع 14 خرداد
حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني در واكنش به مسائل پيش‌آمده در مراسم 14 خرداد نسبت به غلبه پيدا كردن حاشيه بر متن در اين مراسم ابراز تاسف كرده‌ است.

به گزارش ايسنا، حميد انصاري ،قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)، در نوشتاري كه در انتقاد به مسايل پيش‌آمده در حاشيه مراسم سالروز ارتحال ملكوتي حضرت امام(ره) منتشر كرده، به ذكر جمله‌اي از سيد حسن خميني در اين زمينه پرداخته و آورده است: عصر جمعه نخستين باري که ساعاتي بعد از مراسم، جناب حاج حسن آقاي خميني را ديدم و از ايشان درباره نگاه‌شان به حادثه و بازتاب آن پرسيدم به طور طبيعي به لحاظ روابط صميمانه‌اي که داريم - که خود محصول منش بلند و کرامت اين خاندان است – انتظار و تصورم بر اين بود که در پاسخم ايشان ابتدا درد دلي کند و از دشواري تحمل شرايط در اين روزها اشاره‌اي داشته باشد، خداي متعال را شاهد مي‌گيرم اولين مساله و مهمترين مطلبي که پيرامون اين حادثه گفت اين بود كه « آن‌چه که مرا بيش از هر چيز رنج مي‌دهد اين است که اين مسأله بر متن و اصل مراسم امام و فلسفه وجودي آن ـ که بزرگداشت ياد و نام امام و به رخ کشيدن عظمت نظام جمهوري اسلامي بود ـ غلبه کرده است.»
 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 اتفاقي كه در مراسم سالگرد امام(ره) در حرم اتفاق افتاد، انصافاً از آن نوع كارهاي نامعقولي بود كه در آستانه بحث‌هاي تحريم اتفاق افتاد. نبايست اين‌جور بشود. حالا افرادي كه اين كار را كردند چه كساني بودند؟ چرا اين كار را كردند؟ ما نمي‌دانيم. اما هيچ كس از دوستان انقلاب و داخل كشور، سود نبردند مردم اهانت به بيت امام(ره) را تحمل نمي‌كنند. شخص حسن آقاي خميني، يك عالم جليل‌القدر و حقيقتاً دانشمند جامعي است از تبار امام(ره) كه اهانت به او، معلوم است كه در جامعه سخت است. مردم فراموش نمي‌كنند كه تصاوير فرزند حاج احمد آقا را در كنار امام با چه فضاي محبت‌‌آميزي منتشر مي‌كنند. و آنها را در خانه‌هايشان دارند. ‌اين‌جور رفتار، رنجاندن بيت امام(ره) كار درستي نبود، كار بدي بود. من آن روز در اتاق انتظار، خدمت مقام معظم رهبري نشسته بودم، مي‌ديدم ايشان ناراحتند. يك وقت كه حسن آقا پيشنهاد صلوات داد و صداي بسيار بلندي از جمعيت به گوش رسيد كه برخلاف آن شعارها، يك دفعه انبوه جامعه، در آنجا صلوات فرستادند. رهبري معظم انقلاب، خوشحال شدند. به من گفتند ببين، اين جمعيت است، نه آن صدايي كه از يك معدودي درمي‌آيد. جمعيت وفادار است.

وی افزود: قبل از سخنراني حسن آقا رنجيده بود. مي‌خواست صحبت نكند. باز همان جلوي من بود كه رهبري معظم به ايشان گفتند كه مناسب نيست شما صحبت نكنيد. مردم انتظار دارند از شما مطالبي بشنوند. و ايشان را ترغيب كردند كه بروند. آن كاري كه جلوي تريبون در انظار كردند، خيلي معنادار بود. خوب اين سال‌ها، اين مراسم تكرار شده، مقام معظم رهبري هيچ وقت حسن آقا را جلوي مردم نبوسيده بودند آنهايي كه اين را مي‌ديدند، بايد درس مي‌گرفتند، مي‌فهميدند، اين يك اشاره‌اي داشت، خوب ايشان در اين حد، اين‌گونه رمزگونه نظرشان را اعلام كردند. من مي‌بينم بعد از آن هم، همان‌هايي كه محرك اين جمعيت بودند، هنوز دارند مقاله مي‌نويسند، سخنراني مي‌كنند، تحريك مي‌كنند، اين چه چيزي است؟ چه نفعي از آن مي‌بريم؟ اما حقيقتاً نبايد اين كارها تكرار شود. يعني همه متعهد باشند در اين شرايط، نداي وحدت و همدلي خيلي مقدم است بر اينكه كسي كينه‌اش را بر سر فردي خاص خالي كند. يا حرفي به يك كسي بزند. انتقادها در حد زبان‌هاي لطيف و منطقي جواب مي‌دهد، استدلال در حد يك مقاله، در حد يك صحبت، خيلي مؤدبانه مي‌تواند باشد اما اين‌گونه برخوردها جواب نمي‌دهد. من خواهش مي‌كنم از اعضاي محترم كه حالا خدمتشان هستيم، هر جا دستشان مي‌رسد، سعي كنند، فضا را فضاي همدلي كنند به جاي فضاي برخورد و طرد و خصومت و كينه. كه تفرقه براي ما سم است. انشاءالله كه خداوند همان وحدت كلمه كه انقلابمان را پيروز كرد و از همه گردنه‌ها عبور داد، دوباره به ما هديه بفرمايد كه بتوانيم خودمان را آماده كنيم براي مراحل توسعه انقلاب.
 
 حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی:
 حوادث 14 خرداد و توهین به یادگار امام را محکوم فرمودند.
به گزارش جماران ،‌حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی عصر شنبه 22 خرداد ماه با محکوم نمودن توهین به یادگار امام فرمودند:شما را به صبر و استقامت توصیه می کنم،من لحظه ای که در تلویزیون آن توهین های جمع اندک را ملاحظه کردم از صمیم قلب برای شما دعا کردم.

معظم له ضمن اشاره به فرازی از صحیفه سجادیه در دعای 38 که حضرت می فرمایند:اللهم انی اعتذرالیک من مظلوم ظلم بحضرتی فلم انصره،خداوندا عذر می خواهم درباره مظلومی که در حضور من مورد ستم واقع شده من او را یاری نکرده باشم.

وی اضافه کرد:آنچه آن روز واقع شد ظلمی آشکار بود که به امام و بیت امام رواداشته شد.

ایشان در پایان حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید حسن خمینی را به شرح صدر توصیه نموده و فرمودند:دل خودرا وسیع گردانید،منتظر لطف خداوند باشید و توکل خویش را جز به خداوند متعال متوجه نقطه ای دیگر نگردانید که خداوند متعال بهترین مدد کار است.

 
  حضرت آیت الله وحید خراسانی
از مراجع عظام تقلید طی تماسی از اهانتهای واقع شده توسط عده ای در روز چهارده خرداد نسبت به حجت الاسلام سید حسن خمینی ابراز تاسف کردند.

به گزارش دفتر ایشان ،‌این مرجع تقلید در این تماس یادآور شدند :«این حادثه روز 14 خردادماه اهانتی به سید حسن خمینی وموجب تاثر و تاسف عمیق شد زیرا که المرء یحفظ فی ولده»

پیش از این نیز آیت الله مکارم شیرازی این اقدام را محکوم و موجب تفرقه و شادی دشمنان امام و انقلاب دانسته بودند.
آيت الله محمدی گیلانی برخورد با سيدحسن خميني را محكوم كرد

شمال نیوز: آیت‌الله محمد محمدی گیلانی، حاکم شرع و رییس دادگاه‌های انقلاب اسلامی دوران حضرت امام خمینی(س)، با ارسال نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام و‌المسلمین سید حسن خمینی، هتک حرمت روز 14 خرداد را محکوم کرد.


به گزارش آفتاب، متن این نامه به شرح ذیل است:

حضور یادگار محترم حضرت امام قدس سره الشریف

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید حسن خمینی دامت افاضاته

سلام علیکم

حادثه تلخ و ناگوار اهانت عده‌ای سنت‌شکن و اختلاف برانگیز در سال‌روز رحلت بنیان‌گذار عظیم‌الشان جمهوری اسلامی به آن جناب که خلف صالح و امید آینده بیت خمینی کبیر هستید، موجب تاسف و تاثر شدید گردید. اینجانب ضمن محکوم کردن عاملین،‌ مسببین و مباشرین این حادثه،‌ سلامتی و توفیقات روز افزون شما را در خدمت به اسلام و مسلمین از خداوند متعال خواستارم.

بی‌شک با همان صبر و استقامتی که جد مطهرتان داشتند و منجر به پیروزی انقلاب اسلامی گردید، آنجناب نیز با تحمل این ناگواری اجر عظیم صابران را خواهید داشت و حسب وعده به حق الهی نیک‌نامی و حسن عاقبت از آن شما خواهد بود. انشاءالله.

 

 
ناگفته های مراسم 14 خرداد در نامه محمدعلی انصاری به سیدحسن خمینی
بسمه تعالی
خدمت سرور گرامی حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید حسن خمینی دامت برکاته
با سلام و تحیت ؛

از زمان رحلت جانسوز حضرت امام تاکنون ،بیست و یک مراسم سالگرد و بزرگداشت آن حضرت در چهاردهم خرداد و در حرم مطهربرگزار شده است ، به استثنای سالگرد هشتاد و هشت و امسال در 19 سال قبل با پایان سخنرانی مقام معظم رهبری و عزیمت زائران محترم از حرم مطهر به اوطان، ملاحظه توفیق برگزاری بدون حادثه این مراسم عظیم، خستگی شبانه روزی ماه ها تلاش بی وقفه دست اندر کاران ستاد بزرگداشت را به رضایتمندی و شکرگزاری و تبریک مبدل می ساخت. حقیر نیز که مسئولیت سنگین ستاد مراسم را عهده دار بودم انشاء الله کمتر از سایر عزیزان دغدغه نداشتم در اولین فرصتی که گزارش توفیق برگزاری مراسم را خدمت جنابعالی و بیت شریف امام تقدیم می کردم از اینکه یکبار دیگر افتخار خدمتگذاری به نظام و امام و زائرین امام را یافتم خدای را شاکر و با رضایتمندی، آثار و فشارهای روحی ناشی از دغدغه ها و سنگینی مسولیت را که تا ماه ها بعد از مراسم رهایم نمی ساخت، تحمل می کردم. سال گذشته مراسم سالگرد امام به گونه ای برگزار شد که تلخیها و بعضا اسائه ادبها در آن به بهانه تقارن رقابت انتخابات با سالگرد امام تا اندازه ای توجیه پذیر می نمود. اما در پایان مراسم امسال نه تنها شادی در چهره هیچکدام از همکاران ما نبود بلکه تلاش می شد که با یکدیگر مواجه نشوند. من برای اولین بار با اینکه خدمت به امام و زائرین امام را بر هر چیز دیگر ترجیح می دهم، آرزو کردم ای کاش مسئولیت مراسم با من نبود که ما شاهد آن باشیم که در محضر امام و زائران شریفش و در جلوی دیدگان مسئولین محترم نظام و هزاران شخصیت محترم سیاسی و روحانی و لشکری و کشوری و صدها تن از اندیشمندان و میهمانان خارجی شرکت کننده بیش از چهل کشور و آن هم در صف نماز جمعه در حالی که قریب به اتفاق اعضای بیت شریف امام در مراسم حضور داشتند به جنابعالی که یادگار امام و نماد شایسته بیت امام هستید آن گونه برخورد شود و عرق شرم را بر پیشانی انسان منصف سرازیر نماید. گرچه جنابعالی در پایان مراسم مرا دلداری دادید و به دیگران هم فرمودید که قضیه مهمی نیست و اینگونه مسائل را باید تحمل کرد، اما اجازه دهید که من برای آگاهی بیشتر ملت شریف ایران و اعضای بیت امام و برای رفع شبهاتی که به سرعت بعد از این حادثه توسط برخی محافل دامن زده می شود، مسائل قبل و حوادث پشت صحنه تریبون را بازگو کنم و خدا می داند که امسال با تمام وجود آن هم به تاسی از فرمان خداوند و انبیاء و ائمه هدی علیهم السلام و پیروی از امام تلاش نمودم که مراسم امسال، مراسم وحدت و همدلی باشد و آرزو داشتم چهاردهم خرداد نقطه عطفی برای دوری از کدورتها واختلافها و جدایی ها گرددو همه ی دست اندر کاران ستاد می دانند که در هیچ جلسه ای نبود که به اعضای کمیته های فرهنگی، امنیتی و اجرایی به این مسئله ی مهم تاکید نکنم. لذا با اصرار اینجانب موضوع وحدت به عنوان محور کارهای فرهنگی و تبلیغاتی قرار گرفت.
ولی با کمال تاسف از آغاز سال جدید و شاید در آخر سال گذشته زمزمه هایی شروع شد که ستاد بزرگداشت نمی خواهد مراسم امام را برگزار نماید و حتی در هفته ی اول تعطیلات نوروز که مقام معظم رهبری به مشهد مشرف بودند طی تماسی که با جناب آقای وحید برای تبریک عید داشتم ایشان نیز از برنامه های ستاد سئوال کردند. به ایشان گفتم کارهای مقدماتی ستاد قبل از عید شروع شده است و ما با قوت کارها را دنبال می کنیم و اصلاً نگرانی نداریم. و از ایشان درخواست نمودم که در اولین فرصت مراجعت پس از تعطیلات، جلسه ی حضوری برای مرور مباحث کلان سالگرد داشته باشیم. و این در حالی بود که بخشی از کارها که زمان بیشتری نیاز داشت از قبیل احداث سایبان، تهیه برخی از اقلام مانند مواد غذایی برای زائران شهرستانی واحداث پارکینگ، بدون در اختیار داشتن بودجه و فقط با تعهد و اعتبار آغاز شد و لازم به ذکر است که تا کنون دو برابر سقف بودجه مصوب برای مراسم امسال هزینه و تعهد داشته ایم. بعد از تعطیلات تماس های اینجانب با مسئولین نیروی مقاومت بسیج و سایر نهادهای عضو ستاد برای هماهنگی جلسات و تعیین خطوط اصلی و سیاستهای فرهنگی و اجرایی و امنیتی مراسم در سطوح بالا پیگیری و ادامه داشت. در کنار این تماسها و تلاش به دلیل این که یقین داشتم مراسم امسال بسیار حساس و پر دغدغه است اصرارم بر این بود که مسائل را با دفتر مقام معظم رهبری هماهنگ نمایم. چند نوبت و از طرق مختلف و تماس های تلفنی، مسئولین عزیز دفتر از کم و کیف مراسم سئوال فرمودند که به آنان اطمینان دادم آمادگی ستاد برای برگزاری مراسم بهتر از گذشته فراهم است. اما درخواست نمودم که با توجه به دغدغه هاقبل از اینکه جلسات عمومی ستاد برگزار شود، ما مسائل کلان مراسم را مرور و هماهنگ کنیم تا در شرایط حساس کنونی برای مراسمی بدان حد مهم تصمیمی فردی و یا محدود به ستاد گرفته نشودحضرتعالی نیز چندین نوبت بر همین سیاست تاکید فرمودید.
سرانجام روز سه شنبه 31 فروردین آقای وحید و تنی چند از اعضاء دفتر مقام معظم رهبری در جلسه کمیته طرح و برنامه ستاد بزرگداشت در جماران شرکت فرمودند در ابتداء ضمن تشکر ویژه از این که ایشان در جلسات رسمی ستاد برای مراسم سالگرد شرکت کرده اند، اظهار داشتم حضور ایشان دلیل بر اهمیت مراسم امسال است. در این جلسه سه موضوع مهم را مطرح کردم که عبارتند از تعیین وحدت به عنوان شعار و رویکرد اصلی مراسم، برگزاری تنها یک مراسم رسمی بزرگداشت امام و نماز جمعه، و صرف نظر کردن از برنامه دعای کمیل و ندبه در حرم و سخنرانی های شب چهاردهم و پانزدهم به دلیل عملیات عمرانی و آماده نبودن فضای داخلی حرم برای جمعیت زیاد؛ پیشنهاد کردم برای اینکه لغو مراسم شبهای حرم شائبه سیاسی کاری در اذهان جامعه به وجود نیاورد بهتر است قبل از نماز جمعه، دو سخنران دیگر، یکی ریاست جمهوری و دیگری جنابعالی داشته باشیم.
پیرو این مقدمه جناب آقای وحید نیز بر اهمیت مراسم تاکید و علاوه بر ذکر نکات حائز اهمیت در راستای برگزاری مطلوب مراسم،اظهار لطف مقام معظم رهبری نسبت به اینجانب و موافقت کلی با پیشنهادات مذکور را بیان داشتند. جلسه رسمی با ارائه نظرات دوستان و جمع بندی حقیر بر مبانی محورهایی که عرض کردم، پایان یافت و بعد از آن بیش از یک ساعت جلسه و گفتگوی خصوصی بنده و آقای وحید به طول انجامید و چند نکته را یاد آور شدم: اولا تاکید کردم که هر کس گزارشی مبنی بر تصمیم ما و ستاد برای برگزار نکردن مراسم داده است، یا غرضی داشته یا اشتباه کرده است و ما شهامت آن را داریم که در صورت ضرورت به صراحت اعلام کنیم که نمی توانیم مراسم را برگزار کنیم. اما بنای ما بر این است که مراسم قوی تر از گذشته برگزار گردد. دوم اینکه در شرایط کنونی و جریانات پس از انتخابات -که در واقع باید گفت پیش درآمد آن از مناظره شب چهاردهم خرداد کلید خورد و متاسفانه تا کنون ادامه دارد- سیاست ما بر این است که به گونه ای عمل کنیم که مراسم امام نه تنها تشدید کننده ی شرایط موجود نباشد بلکه از این فرصت برای کاهش التهابات جامعه استفاده شود از او خواستم که شما انتظارات خود را از ستاد بیان نمایید. سوم: مجددا تاکید کردم که با توجه به اینکه مراسم شب های حرم تعطیل است و تنها نکته ای که ممکن است باعث جنجال آفرینی گردد القای غلط این معنی است که علت تعطیلی مراسم شب ها، لغو سخنرانی ریاست جمهوری است. لذا پیشنهاد ما این است که آقای رئیس جمهور یکی از دو سخنران روز چهاردهم خرداد به همراه یادگار امام باشد. در حالی که به لحاظ اجتناب ناپذیر بودن لغو مراسم شبانه حرم و طبق روال مراسم سالهای قبل که در مراسم روز 14 خرداد فقط سخنان آقای حاج حسن آقا و مقام معظم رهبری بود می توانستیم سخنران دیگری نداشته باشیم. نکته چهارم و مهم دیگر که عرض کردم اینکه یادگار امام در طول سنوات گذشته سخنران قبل از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند اما با توجه به حساسیت شرایط کشور آقای حاج سید حسن آقای خمینی نه تنها اصرار به سخنرانی ندارند بلکه تمایل به عدم سخنرانی دارند ولی در صورتی که سخنرانی نکردن ایشان به هر دلیلی حمل بر جهات سیاسی و منشاءاختلاف و برداشت سوء می شود و شما تاکید بر سخنرانی ایشان دارید باید فکر جدی بشود زیرا ما نگران حادثه آفرینی و اخلال افراد در برنامه ی ایشان هستیم. ایشان پس از تحلیلی از شرایط و جریانات سیاسی کشور بر سه نکته تاکید کردند:
اول اینکه افراد خاصی ( که ایشان نام بردند ) نباید تحت هیچ شرایط در مراسم حضور یابند و افراد دیگری را نیز ذکر نمودند که نباید دعوت شوند ولی حضور آنان در میان مردم منطقی است. استدلال ایشان این بود که حضور بعضی از افراد در مراسم موجب بی نظمی و اخلال می شود.
دوم اینکه با توجه به شرایط حرم تعطیلی برنامه ی شب ها بلامانع ولی مراسم بزرگداشت و نماز جمعه باید یکی باشد. همه باید متمرکز برای برگزاری یک مراسم با شکوه باشیم و تاکید خاصی در مورد سخنرانی و یا لغو سخنرانی آقای رئیس جمهور در مراسم چهاردهم خرداد نداشتند.
سوم در مورد سخنرانی جنابعالی اظهار داشتند این برنامه طبق روال گذشته باید انجام شود و شرایط امسال با سال گذشته فرق دارد و ما بر اوضاع مسلط هستیم. قرار بر این شد که در ادامه ی کار نیز جلسات و تماسها ادامه یابد.
بدین ترتیب ستاد با جدیت وارد صحنه شد دستگاه های مختلف اجرایی، عملیاتی، امنیتی و فرهنگی پای کار آمدند و من در تمامی جلسات ستاد بر اهمیت و متفاوت بودن مراسم امسال و محور قرار دادن شعار وحدت تاکید داشتم و بر اساس برنامه ریزی قرار بر این شد مراسم در ساعت ده و نیم صبح با تلاوت قرآن کریم و عزاداری شروع، ساعت یازده تا یازده و نیم سخنرانی ریاست جمهوری، از ساعت یازده و نیم تا دوازده عزاداری و از ساعت دوازده تا دوازده و بیست و پنج دقیقه سخنرانی جنابعالی، سپس خطبه ها و نماز جمعه به امامت حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شود. یادآور می شود نماینده ستاد نماز جمعه ی تهران نیز عضو ستاد بزرگداشت بوده و در جریان امور قرار داشت.
به روال هه ساله طی نامه ای از ریاست محترم جمهور درخواست نمودم که نماینده ویژه ی خود و دولت را به ستاد معرفی فرمایند که پاسخ این درخواست با تاخیر انجام شد و ابتدا شفاهی سپس در تاریخ سوم خرداد هشتاد و نه جناب آقای اسفندیار رحیم مشایی ریاست محترم دفتر رئیس جمهوری طی نامه ای خطاب به اینجانب جناب آقای نجار وزیر محترم کشور را به عنوان نماینده ی ویژه ی رئیس جمهوری به ستاد معرفی فرمودند اینجانب جلسه ستاد را سریعاً در حرم با حضور ایشان تشکیل دادیم و گروه های مختلف گزارشات لازم را ارائه دادند و انصاف اینست که جناب آقای نجار قبل از مسئولیت نمایندگی ویژه دولت در ستاد ،از جایگاه وزارت کشور دستورات لازم را به استانداران و کمیته ی امنیت صادر کرده بودند و با توجه به مسئولیت جدید همت ایشان مضاعف و با تمام قدرت وارد صحنه شدند. چند تن از معاونین عمرانی،امنیتی،اجتماعی، حوادث غیر مترقبه وزارت کشور را مامور هماهنگی برنامه ریزی نمودند. چندین نوبت نیز به جنابعالی گزارش دادم که همه ی کارهای اجرایی و امنیتی و فرهنگی در مسیر خوبی جریان دارد و نگرانی نیست .
در طول بیست سال گذشته روال بر این بود که مسائل و برنامه کلان مراسم را اینجانب در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کنم و پس از آن معاونین و روسای کمیته ها برنامه را به اطلاع مردم برسانند. ستاد خبری و روابط عمومی ستاد مرکزی نیز در زمان مقرر شروع به کار کرده بود. جلسه ی مفصلی هم با آقای عاطفی نماینده محترم جناب آقای مهندس ضرغامی (ریاست سازمان صداو سیما )در جماران داشتیم و مقرر گردید اعلان برنامه ها با مصاحبه مطبوعاتی اینجانب آغاز شود متاسفانه مصاحبه ی مطبوعاتی بعضی از عزیزان پر تلاش ستاد بزرگداشت که تحت عنوان قرارگاه شهید فهمیده دو سه روز قبل از مصاحبه ی اینجانب به گونه ای در رسانه ها مطرح شد که همه ی مسئولیت های مراسم و تشکیل کارگروه ها به سازمان یا ارگان دیگری غیر از ستادبزرگداشت امام(س) محول شده است! و مهم تر این که ساعت شروع مراسم یازده صبح اعلام گردید. البته اینجانب در صداقت آن برادر عزیز شکی ندارم به دوستان اعلام نمودم این موضوع از روی غفلت به وجود آمده است. تا اینکه روز سه شنبه 4 خرداد مصاحبه ی مطبوعاتی با حضور خبرنگاران و رسانه ملی انجام دادم و تفصیل مباحث فرهنگی ، امنیتی واجرایی بیان شد. و جناب آقای ضرغامی با اظهار تعجب از بعضی مصاحبه های دیگران تاکید بر اینکه محور اطلاع رسانی مراسم با ستاد بزرگداشت و اینجانب تاکید داشت ولذا از ساعت نوزده تا پایان اخبار شامگاهی و در بعضی از شبکه ها با صدای اینجانب کلیات برنامه مراسم روز چهاردهم خرداد خصوصا اعلان شروع مراسم: ساعت ده و سی دقیقه صبح پس از قرآن و عزاداری سخنرانی ریاست جمهوری و پس از برنامه عزاداری مجدد ،سخنرانی جنابعالی و پس از آن خطبه های رهبر معظم انقلاب و اقامه ی نماز جمعه بارها پخس و اطلاع رسانی گردید. علاوه بر آن نیز بعضی از شبکه ها به طور جداگانه مصاحبه داشتند و شب چهاردهم خرداد نیز اینجانب بعنوان دبیر ستاد بزرگداشت در خبر سراسری ساعت 21 برنامه ی مراسم را اعلام نمودم و علاوه بر همه ی اینها طی یک هفته در تمامی اطلاعیه های رسمی ستاد که در صفحه اول روزنامه ها به چاپ رسید دقیقا برنامه ها اعلام گردید.
به جز امسال اصلا سابقه نداشته است که هیچ مسئولی پیرامون برنامه ی رسمی مراسم حرم جز برنامه ی اعلام شده ی ستاد خبر دیگری منتشر نماید و هیچ یک از دستگاه ها و حتی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خارج از برنامه ها اطلاعیه ستاد اطلاعیه نمی دادند. در یکی از جلسات اصلی ستاد که با حضور وزیر محترم کشور برگزار گردید دو نکته قابل تأمل پیش آمد اول اینکه بعضی از عزیزان سخنران اصلی قبل از خطبه را ریاست جمهور و سخنرانی جنابعالی را بعنوان خیرمقدم آن هم با نام سید حسن مصطفوی یاد کردند. و جناب آقای افشار نیز بعنوان معاون کمیته فرهنگی و اطلاع رسانی مسائلی بیان داشتند در حالیکه معاونت فرهنگی ستاد در جلسه حضور داشتند و گزارش جامعی از برنامه های مختلف تبلیغی و فرهنگی ستاد ارائه نمودند که به ناچار اینجانب تذکر دادم که باید وحدت رویه در اطلاع رسانی به مردم حفظ شود.در آن جلسه مطلع شدیم یک کمیته تحت عنوان فرهنگی و اطلاع رسانی جدید خارج از مجموعه ستاد مرکزی مراسم شکل گرفته است!متعاقب این جلسه متاسفانه رئیس ستاد نماز جمعه تهران مصاحبه ای با این مضمون انجام دادند که نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب و خیر مقدم توسط سید حسن مصطفوی خمینی و سخنرانی قبل از خطبه ها رئیس جمهور خواهد بود. با اینکه در جلسه حضوری به ایشان اعتراض نمودم و درخواست شد که ستاد نماز جمعه بگونه ایی موضوع را اصلاح نمایند ولی پیامک های ارسالی ستاد نماز جمعه تکرار همان مصاحبه بود. و تنها دلیل این مطلب را حفظ شان ریاست جمهوری و رسوم دیپلماسی می دانستند و مسایل و گفتگوهای زیاد انجام شد که از بیان آنها صرف نظر می کنم شایان ذکر است از دیدار روز سه شنبه 31/1/89 تا روز 14 خرداد با جناب آقای وحید( علی رغم تاکید در جلسه قبلی مبنی تداوم هماهنگی ها و تماس ها ) توفیق جلسه مشترک و تماس با ایشان را نیافتم و بهر دلیلی که قطعا مصلحت بوده است از هماهنگی بیشتر و انتقال بعضی دغدغه ها محروم گردیدیم.
ستاد بزرگداشت از روز 8/3/89 توزیع کارت دعوت از میهمانان را آغاز نمود،و برای اطلاع و هماهنگی در محل دفتر مقام معظم رهبری با حضور برخی مسئولین دفتر ،سیاست توزیع کارت ها و نحوه صدور کارت برای افراد حقیقی و حقوقی ارائه شد و دوستان دفتر از برنامه ریزی و نظم و دقت و دسته بندی گیرندگان کارت ها متعجب و اعلام خرسندی نمودند. و جنابعالی بهتر می دانیدکه کارت ملاقات با کد خاص بگونه ای در سیستم کامپیوتر پیاده و تحویل گیرندگان می شود که هر کدام از آنها قابل پیگیری است ضمنا لازم به ذکر است که در برنامه مصوب کمیته امنیت و ترافیک مسولیت امنیت حلقه های اول و دوم با سپاه و حلقه سوم با نیروی انتظامی است . و راهنمایی و انتظامات داخلی مراسم و تنظیم صفوف و توزیع مهر و زیرانداز به عهده ستاد نماز جمعه تهران با همکاری نیروی مقاومت بسیج بوده است. و تنها نیروی تشریفات ستاد بزرگداشت به تعداد اندک در ارتباط با هدایت میهمانان خارجی و سفرا با آنها همکاری می نمایند و ستاد مسولین در رابطه با کنترل ورود با کنترل ورود و خروج افراد در مراسم ندارد .
علیرغم اینکه در یکی دو هفته مانده به روز 14 خرداد بسیاری از دوستان از بعضی مسایل احتمالی نگران بودند و اظهار می داشتند که دستهایی در کار است که نگذارند جنابعالی سخنرانی کنید ولی اینجانب با خوش بینی و بر اساس روال و روابطی که در طول بیست سال گذشته در ستاد حاکم بوده است و بر اساس توافق ها و هماهنگی هایی که در بالاترین سطوح با نهاد های مرجع و نماینده ویژه دولت و توافق های ستاد داشتیم به آنها اطمینان می دادم که چنین نخواهد شد. و جنابعالی نیز که یکی دو نوبت از فضای عمومی سئوال فرمودید اظهار داشتم که هیچ دلیل موجهی بر کار شکنی نمی بینم و بسیار از مواردیکه ذکر شد و بسیار از موارد دیگر را حمل بر اتفاق و غیر عمدی تلقی کردم. زیرا در باورم نمی گنجید – و اکنون نیز نمی گنجد- که مهمترین مراسم نظام اسلامی به نام امام و در سالروز رحلت آن حضرت با حضور عالیترین مقامات نظام و اعضای بیت شریف امام به عنوان صاحبان عزا در مسیری غیر از نمایش عظمت اقتدار مردمی و وحدت و وفاداری مردم به آرمانهای امام و تجلیل از امام و بیت امام و بیعت با رهبری هزینه شود بخصوص اینکه امسال توافق و اعلام شده بود که مراسم ،مراسم نمایش وحدت و اقتدار مردمی نظام باشد و تمام دستگاه های مسئول مسائل مختلف مراسم نیز عضو ستاد بوده و متعهد به اجرا و تعقیب همین هدف بوده اند.
تیم تشریفات آقای رئیس جمهور چند روز قبل با آقای جوادی معاونت فرهنگی حرم جلسه هماهنگی برای تعیین و ساعت حضور ایشان در 11 صبح روز 14 خرداد و ایراد سخنرانی داشتند. و اینجانب موکدا از آقای جوادی خواستم که به آقایان اعلام کند که طبق برنامه مصوب ستاد مرکزی سخنرانی ریاست محترم جمهوری راس ساعت 11 به مدت نیم ساعت پیش بینی و برنامه ریزی شده است.
از سوی دیگر با توافق قبلی لیست مجریان و قاری قرآن و مداحان نیز در کمیته های ستاد نهایی شد و اسامی آنها برای ورود به جایگاه به مسئولین ذیربط ارائه گردید. لیکن قضیه اصلی از اینجا آغاز شد که صبح روز چهارده خرداد که طبق توافق قبلی می بایست از ساعت 8 صبح صحن مراسم بروی مردم باز شود ازحدود 6 صبح گروه هایی به صحن وارد می شوند و مستقر می گردند!متاسفانه آقای جوادی که بیست سال بعنوان رکن اصلی هماهنگی و ارتباط مجریان و مداحان مراسم بوده و حضور فعال در جایگاه داشتند از ساعت 9 صبح تا حدود 30/10 پشت داربست ها منتظر ورود بودند و در نهایت با پیگیری اینجانب آقای جوادی و قاری قرآن و مداح تعیین شده از سوی ستاد برگزاری مراسم که از افراد شناخته شده و فارغ از گرایش های حساسیت برانگیز بودند حدود ساعت 10:30 اجازه ورود یافتند و البته مجری ستاد اجازه ورود نیافت و این در حالیست که قاری و مجری و مداحان تعیین شده از طرف ستاد نماز جمعه از قبل در جایگاه حضور داشتند فقط یکی از مداحان آنان به اشتباه از مسیری دیگر به محل پارکینگ زائران استانی راه یافته بود.
برنامه مراسم با کمی تاخیر از 30/10 صبح آغاز شد. همه ما منتظر بودیم که آقای رئیس جمهور قبل از ساعت 11 حضور داشته باشند نهایتا ایشان حدود ساعت 20/11 دقیقه به محل مراسم رسیدند و به جایگاه سخنرانی رفتند با اینکه 20 دقیقه از زمان مقرر تاخیر بوجود آمد به دوستان نماز جمعه گفتم برای اینکه مشکلی در برنامه پیش نیاید ما برنامه عزاداری بین دو سخنرانی را حذف می کنیم و آقای رئیس جمهور (حتی بیش از نیم ساعت که در برنامه پیش بینی شده بود)می توانند تا ساعت 12 سخنرانی را ادامه دهند ، بعد از ایشان سخنرانی جنابعالی بود. سخنرانی ایشان شروع شد حقیر 5 دقیقه قبل از ساعت 12 در پشت پرده تریبون به جناب آقای شیرمردی رئیس ستاد نماز جمعه تهران و به مجری مراسم عرض کردم که یادداشت بدهید سخنرانی تا ساعت 12 می باشد و شما 5 دقیقه دیگر زمان دارید. یادداشت از طریق مجری به ایشان داده شد ولی سخنرانی ادامه یافت تا دو سه دقیقه بعد از 12 مجددا از مجری درخواست کردم بنویسد که وقت شما گذشته است باز سخنرانی ادامه یافت اینجانب محترمانه و در زمانیکه فرصتی پیش آمد (هنگام تکبیر مردم) به ایشان عرض کردم وقت شما تمام است اعتنا نفرمودند پشت پرده نگاهم به نوشته جناب آقای نجار افتاد که ایشان علی رغم عمل جراحی سینوس ها و شرایط خاص بعد از عمل در جایگاه حضور داشتند که مرقوم می نمودند "جناب آقای رییس جمهور سخنرانی خود را تا ساعت 30/12 ادامه بدهید"!!با این توصیف یقین کردم که بناست نگذارند جنابعالی سخنرانی کنید همزمان که مجری یادداشت جناب آقای نجار را از سمت راست روی تریبون نهاد اینجانب از سمت چپ نامه را برداشتم و برگشتم به جناب آقای نجار اعتراض کردم که شما چه هدفی از این کار دارید آیا این احترام به امام و دودمان امام است. آیا این کار به وحدت جامعه کمک می کند ؟ برگشتم کنار تریبون به آقای رئیس جمهور دو سه نوبت عرض کردم وقت شما تمام است که ایشان با اخلاق خاص خود جلوی انظار عمومی و رسانه ها تندی نمودند. و اظهار داشتند برو شما چکاره اید و به سخنان خود ادامه دادند حجم یادداشت باقی مانده سخنرانی ایشان حاکی از آن بود که تا حدود 30/12 ادامه می دهند
اینجانب از جهت اطلاع وضعیت پیش آمده به جنابعالی به اطاق مجاور آمدم دریافتم که مقام معظم رهبری و روسای قوا و چند تن از شخصیت های روحانی و سیاسی کشور حضور دارند پس از عرض ادب و ارادت خدمت مقام معظم رهبری، به آقای وحید عرض کردم برخلاف انتظار و برنامه های اعلام شده بناست که اقای رئیس جمهور تا زمان نماز به سخنان خود ادامه دهند، اظهار داشتند که با تذکر من قضیه حل نمی شود، به ناچار خدمت مقام معظم رهبری و در حضور میهمانان عرض کردم که ظاهرا بنابر اینست که نگذارند آقای حاج سید حسن آقا سخنرانی کنند که ایشان با قاطعیت فرمودند: "برای چه؟ حتما باید ایشان سخنرانی کنند". تا آنجا که من می دانم پس از این مطلب نیز جنابعالی درخواست نمودید که با توجه به ضیق وقت سخنرانی نکنید که معظم له بر سخنرانی شما تاکید و به جناب آقای وحید نیز در این رابطه سفارشی داشته اند. خلاصه بعد از این ماجراها جناب آقای رئیس جمهور تا حدود ساعت 15/12 به سخنرانی ادامه داده و با کمال تأسف در پایان سخنرانی خویش این مطلب را (که اعلان آن شأن و وظیفه مجری برنامه است ) اعلام می نمایند که: اینک توجه شما را به سخنان رهبری جلب می کنم! جای تعجب اینکه پس از سخنرانی نیز اینجانب را مورد خطاب و عتاب قرار داده که شما چکاره اید و به چه حقی به من یادداشت می دهید من رئیس جمهور این ملت هستم. و جناب آقای نجار نیز با تکیه بر اینکه ایشان 25 میلیون رای دارند کسی حق محدود کردن سخنرانی وی را ندارد مطالبی را بیان کردند. حال چه کسی است که نداند در تمام دنیا و در تمام مناسبت های رسمی داخلی و بین المللی تنظیم برنامه یک همایش و تعیین وقت سخنرانی و لو بالاترین مقام ،تابع برنامه ریزی قبلی توسط نهاد مسئول همایش است و برای رعایت نظم برنامه ها، آخرین زمان باقیمانده از برنامه و یا پایان برنامه را طی یادداشت به سخنران یاد آور می شوند. و این نه تنها برخلاف اخلاق دیپلماسی و نادیده گرفتن شأن سخنران نیست بلکه نشاندهنده نظم برنامه و شأن شرکت کنندگان در آن است خصوصا آنکه نظم یکی از سفارشات موکد اسلام و وصایای امیر مومنان و از نکات برجسته سیره امام خمینی است که این مراسم بیاد او و در حرم او آنهم با اعلانهای مکرر قبلی برنامه ها بوده است و رعایت حدود تعهدات و مقرارات ،از مجریان عالی قانون بیش از دیگران مورد انتظار است. و شأن مردم بزرگواری که در آن گرمای ظهر در صحن و اطراف آن حضور داشتند ایجاب می کرد که مسئولین برنامه، نظم آنچه را که بر اساس آن مردم را دعوت کرده بودند رعایت کنند.
اصولا در کشور ما رسم است که در یک همایش ملی، اسلامی یک شخصیت والا در افتتاحیه و یک شخصیت والاتر در اختتامیه و شخصیت یا شخصیت های دیگر در بین افتتاح و اختتام سخنرانی کنند پس ضرورتی ندارد که افراد برای اثبات شان و دیپلماسی خود از هر طریق و هر وسیله ولو با نقض همه برنامه ریزیهای انجام یافته و تغییر برنامه ها استفاده کنند و همین امر بستر تشدید آن صحنه های دور از انتظار در برنامه بعد را فراهم سازد.
اگر بحث رعایت شئون و آداب است آیا اخلاق اسلامی و آداب جمعی و ایرانی ایجاب نمی کرد که در این جلسه که بمناسبت سالگرد رحلت امام برگزار شده است جناب آقای رییس جمهور برای یکبار و در حد یک جمله کوتاه به صاحبان اصلی عزا دراین مراسم که اهل بیت امام هستند و اکثریت آنها در این جلسه حاضر بودند تسلیت بگوید؟ آیا فقط باید شأن ایشان حفظ شود آنهم به بهای برهم زدن برنامه های دیگر و نظم آن و بی حرمتی به شئون دیگران!.
اکنون با توجه به این گزارش اجمالی که در آن از ذکر ناگفته های دیگری که مکتوب نمودن آنرا صلاح نمی دانم چند نکته حائز اهمیت دیگر را عرض می کنم:
1- آیا چنین مراسم با عظمت و با شکوهی که ثمره عشق مردم به امام و تلاش شبانه روزی هزاران نفر در ستادهای مرکزی و استانی بوده است و می بایست نماد وحدت و همدلی همگان باشد و به نام امام و ولایت و نمازجمعه مزین شده است سزاوار یک چنین بداخلاقی ها و به دنبال آن حرمت شکنی ها بود؟و کدام دستاورد مهم دیگر این مراسم است که بتواند جبران کننده سنت زشتی باشد که با کمال تأسف عده ای آنرا در زمان سخنرانی بعد از شما رقم زدند.
2- می دانید که عهده دار ثبت نام زائران سراسر کشور و استان تهران و اعزام و اسکان و تغذیه آنان سازمان نیروی مقاومت بسیج بوده است و من سوگند می خورم که اکثریت قریب به اتفاق آنان که سالهاست این مسئولیت سنگین را به شایستگی انجام داده اند مشتاق شنیدن سخنان و دیدن چهره شما بوده اند لذا با اطمینان می گویم نه بسیجیان عزیز و نه زائران محترم هیچکدام راضی به این رفتار ناپسند گروه خودسر زائر نما نبوده اند و ساحت امام دوستان از این گونه اعمال منزه است و باید خون دل خورد و دم فرو بست.
3- جنابعالی می دانید دهها هزار نفر نیروی امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی عاشقانه در این مراسم خدمت می نمایند و علیرغم تهدیدات و خطرات بزرگ، مراسم سالگرد امام بیاری خداوند با هیچ حادثه سوء امنیتی مواجه نبوده است و امسال نیز نظم خاصی در تعیین حلقه های امنیتی و اجرای ترافیک و راهنمایی زائران برقرار بود اما چه شد که در صحن اصلی مراسم که بیشترین دغدغه نظم و آرامش وجود داشت گروهی به خود اجازه دهند که تصویر نادرستی از عملکرد نیروها در اذهان عمومی برجای بماند. اینکه به جنابعالی یا اهل بیت امام اهانت شود یک بحث مهم است اما اینکه در مقابل دیدگان جهانیان ناتوانی نیروها در ایجاد نظم و آرامش به نمایش درآید بحث مهم دیگری است. آیا این زنگ خطری برای کل نظام و اعتبار نظام نیست؟ آیا بعد از این، مراسم ملی و اسلامی و وحدت بخش ما رو به سردی و تعطیلی نمی گذارد؟
اگر مسئولیت این گروه اندک را کسی به عهده نمی گیرد چرا از شناسایی آنان واهمه می شود. در حوادث یکسال اخیر بسیاری از افراد از طریق تصاویر تلفن همراه و غیره شناسایی و دستگیر شده اند اما این گروه که بدون نقاب و در فاصله دو متری دهها دوربین پر قدرت و فیلم برداری صداو سیما و خبرنگاران بودند و از اول تا آخر سخنرانی جنابعالی جست و خیز و هیاهو می کردند و برنامه ای بدین عظمت را در بیش انظار جهانیان آنگونه مشوه جلوه دادند ، قابل شناسایی نیستند؟
بحث بسیار مضحک و شرم آوری را بعضی ها طرح کرده اند که "ستاد کارت ها را توزیع می کند" (پس خودشان جوابگو باشند)! آری ستاد کارت میهمانان را صادر و توزیع می کند اما آیا اینها با کارت ستاد آمده اند؟ در این صورت چون تمام کارتهای ستاد دارای کد رهگیری و با نام افراد و ارگانهاست چه خوب است که این گروه چند صد نفری را شناسایی و با اسم و رسم و تصویر به مردم معرفی کنند. در هر حال نیروهای اطلاعاتی کشور نباید از کنار این قضیه براحتی بگذرند.
4- شاید برای جنابعالی و بعضی افراد دیگر تعجب آور بود که چرا من دو روز به مراسم و خصوصا روز 14 خرداد اینقدر تاکید داشتم که براساس برنامه اعلام شده ستاد عمل شود و نظم برنامه بهم نخورد و رئیس جمهور فرصت سخنرانی برای شما بگذارد. زیرا برنامه های فراوان حسینیه جماران در حساسترین شرایط انقلاب در زمان امام و تجربه 20 ساله مراسم که بصورت مطلوب برگزار شده بود بما آموخته بود که هرگونه بی نظمی در برنامه ها و لغو و تغییر آنها خصوصا با توجه به حسیاسیتهای کنونی التهاب آور خواهد شد. پر واضح است ستادی که بیست سال برنامه ریز مراسم بوده و همگان به تصمیمات آن احترام گذاشته اند نباید اجازه دهد که یکی از سه برنامه اصلی آن مورد خدشه و تخریب قرار گیرد و ثانیا برای من که از بدو ورود امام به ایران عزیز در خدمت و کنار امام بوده ام و شما و برادران عزیزتان حضرات حجج اسلام آقای سید یاسر خمینی و آقای سید علی خمینی را همواره در آغوش پر مهر امام یافته ام که آن مرد الهی و عارف واصل و حکیم دوراندیش شما را از دل و جان دوست می داشت و لحظه ای نگاه پر عطوفت و دعای خیرش از شما دور نمی گردید و از دید ما و نزدیکان امام در همان زمان با توجه به پیش بینیها و هشدارهایی که امام نسبت به قوی بودن احتمال برخوردهای ناروا نسبت به یادگار و منسوبین پس از مرگ خود داشته اند و با علم به اینکه این محبت و علاقه که در انظار و حتی در نوشته ها ابراز می شد تنها به دلیل علقه نسبی نبوده است بلکه تذکری عالمانه برای دوران بعد و آیندگان است. بسیار سنگین و ناباورانه بود که عده ای تمام همت خود را صرف جلوگیری از برنامه سخنرانی شما نمایند .حال سوال اساسی این است که دست آورد این کار برای نظام چیست؟ آیا این هنر نظام است که ما مراسمی را برپا کنیم و صدها هزار جمعیت را از سراسر کشور و از برخی نقاط دنیا در حرم فرابخوانیم اما بواسطه زمینه هایی که عرض کردم و بدنبال آن عملکرد جاهلانه عده ای قلیل به گونه ای تفسیر و حتی با کمال تأسف در برخی روزنامه های رسمی تحلیل شود که اهل بیت امام هم جزء مخالفین هستند؟! در حالیکه من با تمام وجود می گویم که نزدیک ترین، دلسوزترین افراد به امام، به نظام، به ولایت ،به مردم و به قانون اساسی شما می باشید نه مدعیان طماع دروغگو، نه آنها که کمر به هدم همه ارزش ها و و دست آوردها و داشته های انقلاب بسته اند و برایشان وحدت و اخلاق و انسانیت معنایی ندارد و اکنون که انزجار عمومی از این حرمت شکنی فراگیر شده است به هر ترفندی برای پاک کردن این لکه ننگ تاریخی دست می زنند .بگذرم و این گزارش دردآلود را با نوشتن شعری از امام خمینی که مضمون آن دعا در حق پدر بزرگوارتان و مادر مکرمه و شما و اخوان معظم است، خاطر مالامال از غم و شکایت و اندوه و اعتراض خود را تسلی بخشم. انشاء الله نفس گرم امام و دعایش با مرور این شعر زخم دلتان را التیام بخشد.


احمد است از محمد مختار / که حمیدش نگاهدار بود
فاطی از عرش بطن فاطمه است / فاطر آسمانش یار بود
حسن این میوه درخت حسن / حسنش یار پایدار بود
یاسر از ال پاک سبطین است / سرٌ احسان ورا نثار بود
علی از بوستان آل علی است / علی عالیش شعار بود
پنج تن از سلاله احمد / شافع جمله هشت و چار بود

(دیوان اشعار امام خمینی )

واکنش علی مطهری به ممانعت از سخنرانی نوه امام(ره):
ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی، «حادثه تلخ» بود
حادثه ممانعت از سخنرانی حجت الاسلام سید حسن خمینی در مجلس سالگرد رحلت امام خمینی (ره) یک حادثه تلخ ومخالف آرمانهای انقلاب اسلامی از جمله آزادی بیان بود و البته یک حادثه از پیش طراحی شده بود که شخص رئیس جمهور در آن نقش اساسی داشت و می توان گفت از سنخ مناظره انتخاباتی ایشان بود که زمینه فتنه را فراهم کرد.
دکتر علی مطهری در یادداشت اختصاصی که برای تابناک ارسال کرده است، نسبت به ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی، نوه امام (ره) واکنش نشان داده و از آن بعنوان «حادثه تلخ» یاد کرده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، یادداشت ارسالی دکتر علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عینا بدون هیچ گونه تغییر در ادامه می آید.

حادثه ممانعت از سخنرانی حجت الاسلام سید حسن خمینی در مجلس سالگرد رحلت امام خمینی (ره) یک حادثه تلخ ومخالف آرمانهای انقلاب اسلامی از جمله آزادی بیان بود و البته یک حادثه از پیش طراحی شده بود که شخص رئیس جمهور در آن نقش اساسی داشت و می توان گفت از سنخ مناظره انتخاباتی ایشان بود که زمینه فتنه را فراهم کرد.

اگر قوه قضاییه عوامل فتنه انتخاباتی 88 یعنی آقایان موسوی، کروبی و احمدی نژاد را به طور همزمان محاکمه می کرد و مجازات هریک را به نسبت جرم آنها اعلام می نمود در 14 خرداد89 این اتفاق نمی افتاد .احمدی نژاد مانند کودک یک خانواده شده است که هرچه دیگران را اذیت می کند مورد تشویق قرار می گیرد.

من درصدد دفاع از مواضع آقای سید حسن خمینی نیستم اما آیا اگر کسی به نحوه مدیریت بحران اخیر انتقاد داشت باید از صحنه انقلاب حذف شود و نباید حق اظهار نظر داشته باشد؟ شاید سید حسن دیروز می خواست انتقاداتی به موسوی و کروبی وارد کند. پس ابتدا حرف او را گوش کنیم ،اگر قبول نداشتیم اعتراض کنیم و شعار بدهیم، نه اینکه از چند روز قبل تصمیم بر این باشد که به او اجازه سخن گفتن ندهیم.

آقایانی که اصرار بر شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند آیا صحیح می دانند که آنها و دار و دسته شان را به سپاه عمر سعد و ابن زیاد تشبیه کنیم که در روز عاشورا با ایجاد سر و صدا اجازه نمی دادند نوه پیغمبر سخن بگوید؟ در روزی که باید از وحدت سخن رانده می شد، پروژه تفرقه اجرا شد و این به صلاح کشور نبود.
 
 
واکنش علی مطهری به اعتراض ها و حملات به وی؛
آرزوي قطع پيوند خانواده شهيد مطهري با رهبر انقلاب را به گور می برند
آنچه در حرم امام رخ داد قطعا ضد انقلاب را خوشحال کرد و از جمله سازمان منافقین با خوشحالی وصف ناشدنی این اتفاق را «نشان دهندۀ اختلاف عمیق میان باندهای حکومتی» خواند. کسانی که خود را «بصیر» می نامند چگونه همراه با دشمن ترین دشمنان انقلاب چنین به وجد آمده و این بار شادی دشمن را دلیل نادرستی عمل خود نمی دانند؟/ من با حجة الاسلام سید حسن خمینی در گرایشات سیاسی و فکری اختلافات بسیاری دارم ولی در عین حال...
دكتر علي مطهري نسبت به برخی انتقادها و برخی برداشت ها از یادداشت قبلی اش درباره ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی واکنش نشان داد.

در این یادداشت اختصاصی که برای "تابناک" ارسال شده، مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی علاوه بر واکنش به انتقادها و اعتراض ها، توضیحاتی نیز درباره یادداشت پیشین خود داده است.

متن کامل یادداشت ارسالی ایشان بدون هیچ گونه تغییری به شرح زیر است:

نظر به اينكه برخي افراد از روي حسن نيت و برخي از روي شيطنت، قسمت پاياني يادداشت مورخ 15/3/89 اينجانب در پايگاه اطلاع رساني "تابناك" را تعريض به مقام معظم رهبري تلقي نمودند لازم است توضيحي ارائه كنم.

در پايان آن يادداشت آمده بود: «آقاياني كه اصرار به شبيه سازي حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند آيا صحيح مي دانند كه آنها و دار و دسته شان را به سپاه عمر سعد و ابن زياد تشبيه كنيم كه در روز عاشورا با ايجاد سر و صدا اجازه نمي دادند نوه پيامبر(ص) سخن بگويد؟».

منظور من از كلمه «آقايان» كساني است كه در یک سال گذشته از اصل كلي بيان شده توسط رهبر گرانقدر انقلاب سوء استفاده کرده و مي كنند و با فرصت طلبي و تطبيق آن اصل كلي بر مصاديق دلخواه خود، در صدد حذف همه رقبا و مخالفان خود از صحنه انقلاب هستند. آن اصل كلي مورد نظر رهبر انقلاب اسلامي اين است: همان طور كه در صدر اسلام افرادي مانند طلحه و زبير با سوابق درخشان خدمت به اسلام، از صراط مستقيم خارج شدند و رو در روي امام بر حق قرار گرفتند امروز نيز امكان چنين چيزي وجود دارد. اين مطلب را شهيد آيت الله مطهري به بيان ديگري چهل سال پيش در كتاب جاذبه و دافعه علي عليه السلام ذكر كرده اند و آن اين است كه يكي از مشخصات شيعه اصول گرايي آن است و صحابي پيغمبر بودن، ملاك بر حق بودن نيست. شخصيت ها را بايد با حق ارزيابي كرد و شناخت نه حق را با شخصيت ها. و اساسا این منطق بیش از هزار سال در بحث معروف «عدالت صحابه» در کلام شیعه بیان شده است.

اين اصل كلي حرف درستي است و كسي نمي تواند منكر آن باشد و البته صرف مطرح شدن بحث توسط ایشان در این زمان نشان می دهد که برای آن در زمان ما مصداق یا مصداق هایی وجود دارد. اما شاهد بوده ايم كه در يك سال گذشته يك باند قدرت پرست با تمسك به اين اصل كلي بر آن بوده است كه افراد صالحي را كه نقش موثري در فتنه اخير نداشته اند به صرف اينكه منتقد آنها بوده اند از صحنه انقلاب خارج كند و البته به خاطر آگاهي بخشي و روشنگري هاي امثال اين بنده هنوز نتوانسته است و به فضل الهی نخواهد توانست. به تعبير استاد مطهري انقلاب فرزند خور نيست، غفلت ماست كه باعث مي شود انقلابيون راستين به حاشيه رانده شوند. پس روشن است كه مقصود تعريض به رهبري نبوده است.

اين گروه كه در صدد مصادره انقلاب براي خود و حذف فرزندان راستين انقلاب اسلامي است و ميانگين سني آنها هم از 30 سال تجاوز نمي كند بايد آرزوي قطع پيوند ميان ما خانواده شهيد آيت الله مطهري با رهبر انقلاب را به گور ببرد. رهبر عزيز انقلاب، ما را از دوران كودكي مي شناسند و يك بار جمله اي به اين مضمون فرمودند كه «يكي از بخت هاي آقاي مطهري اين است كه فرزندان ايشان در جمع آوري و حفظ اصالت و نشر آثار ايشان اين قدر جدي هستند».

گرچه سخن من اساسا متوجه ایشان نبود اما اين كاسه هاي داغتر از آش بايد بدانند كه خود رهبر گرانقدرمان از انتقاد استقبال مي كنند و از افراد متملق و چاپلوس بيزارند و افراد حر و آزاده را قدر مي شناسند. گواه آن، گذشته از سيره و رفتار ايشان در جلسات خصوصي، برخوردي است كه در سال گذشته با يك دانشجوي منتقد داشتند. اين همان سيره مولاي ايشان اميرالمومنين علي عليه السلام است كه خطاب به مردم مي فرمايد: وظيفه شماست كه از من در خفا و آشكار انتقاد كنيد.

در اینجا ذکر چند نکته دیگر در مورد یادداشت اخیر لازم است:

1. آنچه در حرم امام رخ داد قطعا ضد انقلاب را خوشحال کرد و از جمله سازمان منافقین با خوشحالی وصف ناشدنی این اتفاق را «نشان دهندۀ اختلاف عمیق میان باندهای حکومتی» خواند. کسانی که خود را «بصیر» می نامند چگونه همراه با دشمن ترین دشمنان انقلاب چنین به وجد آمده و این بار شادی دشمن را دلیل نادرستی عمل خود نمی دانند؟

2. من با حجة الاسلام سید حسن خمینی در گرایشات سیاسی و فکری اختلافات بسیاری دارم ولی در عین حال با برخوردی که با او صورت گرفت سخت مخالفم. اینکه جمعیتی از نیروهای حزب الله به عملکرد سید حسن به دلیل اموری مانند شرکت در محافل خصوصی سران معترضان اعتراض داشته باشند طبیعی و به حق است اما اگر بنا بود این اعتراض به طور طبیعی صورت گیرد، با توجه به حرمت مکان و حضور دویست خبرنگار خارجی، این عمل حداکثر در دو سه دقیقه در ابتدا یا انتهای صحبت تمام می شد و یا با نمایش پلاکارد انجام می گرديد.

اما این که اعتراض به نحو «رو کم کنی» انجام شود و آنقدر اعتراض را ادامه دهند تا سخنران تریبون را ترك كند و بعد سوت و كف بزنند و سپس پيامك پيروزي براي هم بفرستند، این قطعا برنامه ریزی شده است. یک حزب اللهی واقعي عاشق امام حداکثر به چند شعار قناعت می کند و قطعا به مستأصل کردن نوه امام در مقابل صدها خبرنگار خارجی و در جایی که روح امام حاضر است راضی نمی شود مخصوصا با توجه به اینکه این اولین اعتراضی بود که در یک جمع عمومی نسبت به نوه امام(ره) صورت می گرفت. البته سخنران قبلی هم از چند راه به افزایش التهاب کمک کرد.

3. دم خروس میزان اطاعت از رهبری را در همین یکی دو روز می توان در برخي رسانه هایی که خود را «رسانه های افشاگر فتنه» می نامند دید. هنوز 48 ساعت از توصیه اکید رهبر بزرگوار بر رعایت اخلاق و انصاف در برخورد با منتقدان نگذشته بود که به جای نقد سخن، صدها ناسزا و تمسخر را نثار منتقدان کردند. این رسانه های بصیر! که اخیرا جایزه هم گرفتند سزاوار بود جایزه آنها به جای «جایزه به افشاگران فتنه»، «جایزۀ مرگ اخلاق در رسانه» نام می گرفت.

آری، اگر بصیرت آن چيزي است که امثال آیات الهی چون حضرات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، جوادی آملی، امینی، استادی، مظاهری و ری شهری ندارند ولی امثال رسایی و روانبخش و كوچك زاده دارند من از نظر بصیرت کور مادرزاد به دنیا آمده ام و شفا یافتنی هم نیستم و مرگ را بر چنین بصیرتی ترجیح می دهم.
 
 مهدي كوچك‌زاده نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي،
 مطلبي را با عنوان "پاسخ به همكلاسيم علي مطهري " در وبلاگ شخصي خود منتشر كرده است.
بر اساس اين گزارش در بخشي از اين مطلب آمده است:

آقاي علي مطهري
سلام عليكم
مكتوب شما را در اعتراض به عكس العمل نمازگزاران جمعه در سالگرد رحلت امام (ره) به سخنراني سيد حسن آقاي خميني در رسانه‌ها خواندم.
گرچه شما فرزند مرد بزرگي هستيد كه امام ايشان را حاصل عمر و پاره تن خود ناميد ولي از آنجا كه در مطالبي كه در يادداشتتان نوشته‌ايد با توهين به جمع كثيري از مومنان نمازگزار و و مقدسات آنان و رئيس جمهور قانوني كشور رعايت چنين جايگاه و منزلتي را ننموده‌ايد و با يادآوري اين مثال بر گرفته از قرآن، بدون آنكه قصد شبيه‌سازي تاريخي داشته باشم!، "پسر نوح با بدان بنشست / خاندان نبوتش گم شد " ، ضمن ارائه پاسخ به مكتوب شما در راستاي دفاع از مقدسات متذكر مي‌شوم كه تنها فرزند بزرگان بودن براي عاقبت خير كافي نيست!
علي آقا آيا اجازه دارم به عنوان همكلاسي سال‌هاي دور خودم و نه فرزند شهيد بزرگوار آيت الله مطهري، من هم شما را به كودك عزيز كرده خانواده‌اي تشبيه كنم كه با سوء استفاده از جايگاه والاي پدرش و خوردن نان برادر همسري رييس مجلس و ... بدون آنكه اندكي تأمل كند هر تهمت و ناروايي را نثارمومنان نمازگزار و مقدسات نظام و رئيس جمهور قانوني كشور مي‌كند و انتظار دارد مورد تشويق هم قرار بگيرد؟
خدا كند رئيس دستگاه قضا در رو دربايستي برادرشان نمانند و شما را بر طبق صريح قانون به واسطه توهين‌هايي كه كرده‌ايد حداقل مورد پرسش قرار دهند و به شما بياموزند ميان حريت و انتقاد و آزادي بيان و توهين و هتاكي فاصله بسيار است.
همكلاسي قديم ! آيا براستي سيدحسن خميني كه البته به عنوان نوه امام از صميم قلب مايليم عزيز و محترم بماند در كدام صحنه انقلاب داراي سوابقي است كه حالا شما مدعي هستيد از صحنه حذف شده است؟
و آيا مي‌توان گفت حق اظهار نظر از ميليون‌ها مردمي كه براي اظهار نظر تريبون نماز جمعه را در اختيار ندارند، سلب شده است؟!
آيا فكر نمي‌كنيد ملت طي ماه‌هاي بعد از انتخابات عملاً سخن سيدحسن خميني را شنيده بود ولي ايشان هيچگاه براي شنيدن پاسخ مردم در دسترس آن‌ها نبودند و از اين رو مردم در اولين فرصتي كه ديدار ايشان برايشان ميسر گرديد پاسخ خود را به ايشان منتقل نمودند.
آقاي مطهري كافي بود يك لحظه به ياد مي‌آورديد كه يكسال قبل مانند سال‌هاي قبل‌تر همين مردم با نهايت احترام به سخنراني نسبتاً طولاني سيدحسن آقا در نمونه ديگر همين مراسم گوش دادند و به اين سرعت آنچه رخ داد را حمل بر نبود آزادي بيان نمي‌كرديد!
آقاي مطهري شما در پاراگراف پاياني نوشته‌تان با فرضي غلط مبني بر اينكه "آقاياني اصرار به شبيه سازي حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند " بي‌محابا به مومنان نمازگزار در روز جمعه توهين كرده‌ايد و آنان را به سپاهيان عمر سعد و ابن زياد تشبيه و سيدحسن خميني را در جايگاه امام حسين(ع) نشانده‌ايد، گرچه به خيال خودتان با آوردن عبارت "آيا صحيح مي‌دانند " تلاش نموده‌ايد از زير بار عواقب چنين توهين بزرگي به مومنان فرار كنيد كه اميدوارم در جاي خود دادستان محترم به اين هتاكي‌هاي شما براي رد اين نظريه كه، اين شماييد كه كودك عزيز كرده‌ايد، رسيدگي عاجل بنمايند.
اما آقاي مطهري اگر از عوام انتظار نباشد از شما به عنوان يك تحصيل كرده در الهيات و فلسفه انتظار مي‌رفت كه فهميده باشيد كساني كه در سخنانشان به افراد يا وقايعي در صدر اسلام و يا از قرآن اشاره كرده و يا مي‌كنند قصدشان بر خلاف نظر شما شبيه سازي برخي چهره‌هاي امروز در عرصه سياست با نظايرشان در صدر اسلام نيست، هرچند در برخي موارد چندان هم بي‌شباهت نيستند!، بلكه از نقل چنين مستندات تاريخي يا قرآني هدف ارائه نمونه‌هايي است كه نشان مي‌دهد "گذشته درخشان تضمين كننده عاقبت خير است " را نمي‌توان به عنوان يك اصل هميشگي و عمومي و لايتغير پذيرفت و يا "داشتن رابطه نسبي يا سببي با افراد بزرگ و خوش عاقبت موجب بزرگي و خوش عاقبتي است " را نيز نمي‌شود اصل دانست كما اينكه در تاريخ اسلام بزرگاني مثل طلحه و زبير عليرغم داشتن حسن سابقه دچار عاقبت سوء شدند كه همه بايد از آن به خدا پناه ببريم.
و يا اينكه خداوند در پاسخ در خواست حضرت ابراهيم براي ادامه يافتن ولايت در خانواده او مي‌فرمايد لاينال عهدي الظالمين.
ملاحظه مي‌فرماييد كه اشاره به چنين مستندات تاريخي و قرآني كه نمي‌تواند مورد انكار هيچ مسلمان معتقدي قرار گيرد، موجب ابطال اصول ساختگي و دروغيني است نظير "گذشته درخشان تضمين كننده عاقبت خير است " و به هيچ وجه شبيه‌سازي تاريخي مدنظر بزرگاني كه بدين مستندات استناد كرده‌اند نبوده است، اما براستي شما اين را نفهميديد؟
يا خود را به نفهميدن زديد تا به اين بهانه به مومنان نمازگزار و امام آنان توهين فرماييد؟
من يقين دارم شما روح پدرتان را براي چندمين بار با اظهار نظرهاي عجولانه آزرده‌ايد.
استغفار كنيد و از مردم نيز عذر بخواهيد چرا كه مردم امروز دارند صداي شما را مي‌شنوند و در فرصت مناسبي كه به شما دست يابند پاسخ شما را هم خواهند داد و ...
اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا
همكلاسي شما در دبيرستان علوي در سال 1351 دكتر مهدي كوچك‌زاده


جوان: امکان سازماندهی برای شعار دادن علیه سیدحسن خمینی وجود نداشت؟

سیاست  - سایت روزنامه جوان نوشت اگر سیدحسن خمینی در یک مراسم عروسی که سران فتنه در آن جمع بودند شرکت نمی کرد امروز علیه او شعار داده نمی شد.

این سایت در مقاله ای نوشت:

  • گمان می‌رفت حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی قبل از روز سالگرد رحلت امام برای تلطیف فضا و جلب خشنودی عشاق حضرت امام کاری می‌کرد. او به خوبی می‌دانست که چندین میلیون نفر از میلیون‌ها عاشق امام در روز 14 خرداد در حرم معشوق ‌خود گردهم می‌آیند. مواجهه سیدحسن با این جمع بدون تدارک قبلی منطقی و میسر نبود. ولی متأسفانه ایشان نه فقط گامی برای رفع نگرانی پیروان دلباخته روح‌الله انجام نداد، بلکه با حضور در جلسه‌ اخیر سران فتنه‌ که به بهانه مراسم ازدواج فرزند دبیرکل حزب نامشروع مشارکت تشکیل شده بود به آتش خشم و نارضایتی فرزندان معنوی امام دامن زد.
  • شعارهای مبتنی بر ابراز نارضایتی مردم در حرم و مکان‌های اطراف آن کاملاً فراگیر بود و این خود از خودجوش بودن آن حکایت می‌کرد و جالب این است که وقتی سیدحسن خمینی این شعارها را به «گروهی اندک» نسبت داد و گفت که مردم در بیرون حرم مایل به شنیدن سخنان او هستند، آهنگ صدای مردمی که در بیرون حرم و در زیر آفتاب داغ بودند شدیدتر شد .
  • متأسفانه سیدحسن خمینی که از ابتدا بریده بریده و نامنسجم‌ سخن می‌گفت و هراس او از جمعیت کاملاً مشهود بود، به مردم عاشق حضرت امام روی خوش نشان نداد و حال آنکه اگر او ابتدا با یک جمله‌ای که حاکی از عذرخواهی او از عشاق حضرت امام بود، شروع می‌کرد، عزاداران روح‌الله کریمانه از کنار خطاهای فراوان او و سایر اعضای حرم و مؤسسه و دفتر می‌گذشتند و به او اجازه می‌دادند سخنان خود را در فضایی آرام ادامه دهد.
  •  متأسفانه سیدحسن بدترین راه را در این مواجهه انتخاب کرد.او به جای آنکه اجازه دهد مردم عقاید خود را آزادانه‌تر ابراز کنند و سپس سخنان خود را شروع کند، هیچ اعتنایی به سخنان عشاق حضرت امام نکرد و مثل کسی که حرفشان را نمی‌شنود درصدد بود مانع ابراز نظرات مردم شود. او در عین حال به کنایه شعاردهندگان را «گروهی خاص» معرفی کرد
  •  اساساً امکان سازمان دادن به چنین جمعیتی وجود ندارد. گرمی شعارهایی که مداوم داده می‌شد و اشک و آهی که در ضمیر هر شعاردهنده وجود داشت، باید سیدحسن خمینی را متوجه اصالت و غنای شعارها می‌کرد که متأسفانه نکرد.

حمایت تلویحی نماینده نیشابور از شعار علیه سیدحسن خمینی و قطع سخنرانی وی

سیاست > چهره ها  - حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سبحانی‌نیا نماینده مردم نیشابور در خصوص شعارهایی که مردم هنگام سخنرانی سیدحسن خمینی سر می‌دادند، گفت: مردم ما نسبت به انقلاب، ولایت و رهبری حساسیت بالایی دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس ،عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به واکنش مردم به سیدحسن خمینی گفت: مردم نسبت به امام، انقلاب و رهبری حساسند و واکنش آنها به سیدحسن نوعی هشدار به مسئولان بود.

این نماینده مجلس هشتم افزود: مردم نسبت به موضع‌گیری‌های مسئولان نیز حساسیت نشان می‌دهند.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس اگر مردم احساس کنند که فردی یک مقدار از همسویی‌اش با امام خمینی و آرمان‌‌های آن و مقام معظم رهبری کم شده و یا با اندیشه‌های امام و ولایت و رهبری فاصله گرفته است، خود مسائل را می‌بینند و واکنش نشان می‌دهند.

وی این حساسیت و رفتار مردم را نوعی تذکر و هشدا به مسئولان دانست و گفت: از نظر مردم، ولایت فقیه اصل است و فاصله گرفتن از این موضوع برای آنها قابل قبول نیست.

سبحانی‌نیا خاطرنشان کرد: این رفتار مردم نشان‌ داد که یک فرد تا وقتی برای آنها عزیز است که با نظام جمهوری اسلامی باشد و با آرمان‌های امام همراهی کند ولی به محض فاصله گرفتن افراد با اندیشه‌های امام و ولایت از آن بیزاری می‌جویند.

تابش: قطع سخنان سيد حسن، مایه سوءاستفاده دشمنان انقلاب شد 

شمال نیوز: دبیرکل فراکسیون خط امام(ره)  خواستار پاسخ‌گویی برگزارکنندگان مراسم سال‌گرد ارتحال امام، به حواشی به‌وجود آمده، به‌ویژه هتک حرمت به حرم امام راحل و خانواده ایشان شد.

به گزارش آفتاب ، محمدرضا تابش، ، ضمن تقدیر از جمعیت زیادی که برای به نمایش گذاشتن عقاید اسلامی و پای‌بندیشان به آرمان‌های امام(ره) و تجدید بیعت با ایشان روز گذشته در حرم مطهر امام خمینی(ره) گرد آمده بودند یادآور شد: به همان میزان که عظمت حضور مردم در چنین مراسم تاثیرگذار است، برخی مسائل و حاشیه‌های جمعی نیز بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برخی کشورها و رسانه‌هایی که سر ناسازگاری با انقلاب اسلامی ایران دارند، از این نوع حواشی سوءاستفاده می‌کنند، ادامه داد: همانطور که فراهم‌آوری زمینه حضور مردم در چنین مراسمی مهم است، اداره آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

تابش بر این اساس تاکید کرد که اداره‌کنندگان مراسم ارتحال امام(ره) باید نسبت به حواشی به وجود آمده در این مراسم، به افکار عمومی پاسخ‌گو باشند. چراکه قطع سخنان نوه حضرت امام(ره) در این مراسم و واکنش‌های منفی از سوی عده‌ای قلیل، دل دوستداران امام(ره) و انقلاب را به درد آورد و مایه سوءاستفاده دشمنان انقلاب شد.

نماینده اردکان با تاکید بر اینکه این مسأله باید مورد پیگیری قرار گرفته و دست‌اندرکاران امر نسبت به آن پاسخگو باشند، خاطرنشان کرد: البته این نوع بداخلاقی‌های رفتاری ریشه در مسائل گذشته به‌ویژه مناظره‌های انتخاباتی و مسائل به‌وجود آمده پس از انتخابات دارد. در آن مقطع هتک حرمت‌هایی در مناظره‌های انتخاباتی نسبت به بزرگان و موثرین انقلاب رخ داد که متاسفانه واکنش‌های درخوری از سوی نهادهای مسوول به آن نشان داده نشد.

به گفته وی حتی اگر مسوولان موافق چنین اظهاراتی نبودند اما هیچ برخورد سلبی و بازدارنده‌ای هم نکردند. از این رو بیم آن می‌رود که دود این آتش دیر یا زود به چشم همه برود و در صورت تسری و تداوم آن، دیگر نه از تاک نشان ماند و نه از تاکنشان.

دبیرکل فراکسیون خط امام(ره) با اشاره به دلجویی مقام معظم رهبری از سیدحسن خمینی پس از اهانتی که روز گذشته از سوی عده‌ای قلیل در حرم مطهر امام خمینی(ره) رخ داد، این رویکرد نشان‌دهنده نارضایتی رهبر انقلاب از این نوع رفتارهاست. با این وجود چرا با این بداخلاقی‌ها و هتک حرمت‌ها در سطح جهانی وجهه ما را خدشه‌دار می‌کند، برخورد نمی‌شود.

تابش بار دیگر با تاکید بر لزوم پاسخگویی مسوولان امر به این هتک حرمت‌ها، متذکر شد: حتی اگر نمی‌توانند این جمعیت محدود را که حرمت حرم امام(ره) را نگه نمی‌دارند، کنترل کنند؛ حداقل در مقام عذرخواهی برآیند. کما اینکه هورست کهله رئیس‌جمهور آلمان پس از بازدیدی که از افغانستان داشت، به خاطر اظهاراتش در این کشور که منجر به نارضایتی افکار عمومی ملتش شده بود، از اظهاراتش عذرخواهی و از مقامش کناره‌گیری کرد. ما که مدعی هستیم در کشورهای غربی اخلاق رعایت نمی‌شود، چطور باید شاهد چنین رویکردهایی در جهان غرب باشیم اما در داخل کشور خودمان آموزه‌های اخلاقی و دینی دال بر رعایت حفظ حرمت بزرگان، به ثمن بخث به حراج گذاشته شود و هیچ‌کس، هیچ مسوولیتی برعهده نگیرد.

این نماینده اصلاح‌طلب در پایان خواستار عذرخواهی مسوولان امر از این سوءرفتارها شده و تاکید کرد که تمهیداتی اندیشیده شود تا در آینده شاهد تکرار این نوع مسائل نباشیم.

ببین از كه بريدي و با كه پيوستي؟!
  اعتراض مردم به سيدحسن خميني از اوج ارادت آنان به حضرت امام(ره) و ژرف انديشي و بصيرت آنها حكايت مي كند و نشان مي دهد كه وقتي پاي حفظ و پاسداري از بينش و منش حضرت امام(ره) در ميان باشد، رابطه نسبي را به رابطه معنوي و پيروي افراد از آن بزرگوار ترجيح نمي دهند. يعني دقيقاً همانگونه كه امام(ره) بود و به آن توصيه فرموده بود.

در جريان حضور حماسي و بي نظير 14 خرداد، رخدادی اتفاق افتاد که اين رخداد، اگرچه به ظاهر، در حاشيه بود ولي عبرت انگيز و درس آموزتر آن است كه بيرون از متن تلقي شود و آن، اعتراض يكپارچه، خودجوش و پرخروش توده هاي ميليوني حاضر در مراسم به جناب آقاي سيدحسن خميني، نوه حضرت امام(ره) بود. اين اعتراض به اندازه اي فراگير بود كه نوه حضرت امام(ره) را نه فقط از ادامه سخن بازداشت، بلكه فرصتي براي سخنان ايشان باقي نگذاشت و آقاي سيدحسن خميني را ناچار به قطع سخن و ترك تريبون كرد. اقدام به موقع و حرفه اي صدا و سيما در پيشگيري از پخش شعارهاي مردم، درخور تقدير است، چرا كه شعارها هرچند عليه نوه حضرت امام(ره) بود ولي به نظر مي رسد كه پخش آن از صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران به مصلحت نبود، اما از آنجا كه جمعيت چندميليوني روز 14خرداد، تقريباً از تمامي نقاط ايران اسلامي آمده بودند، ماجراي آن روز را به اقصي نقاط اين مرز و بوم مقدس بردند و يادداشت امروز در پي انتشار خبر آن روز، ضرورت يافته است و دراين باره گفتني هايي هست.

1- ابتدا بايد گفت آرزوي همه مردم- و از جمله نگارنده- اين بوده و هست كه كاش جناب سيدحسن خميني حرمت رابطه نسبي خود با حضرت امام(ره) را پاس مي داشت و رابطه معنوي خويش با آن مراد به حق پيوسته را حفظ مي كرد و كار به آنجا نمي كشيد كه كاسه صبر عاشقان امام(ره) لبريز شود و براي حفظ حريم مراد و مقتداي راحل خويش عليه نوه ايشان خروش بردارند و... اميد است جناب سيدحسن خميني به خود آيند و اين هشدار را در وجدان خويش به ارزيابي بنشينند كه؛

به قول دشمن، پيمان دوست بگسستي

بين كه از كه بريدي و با كه پيوستي؟!

2- برخلاف آنچه كه سايت هاي وابسته به سران فتنه و رسانه هاي بيگانه ادعا مي كنند، اعتراض به آقاي سيدحسن خميني از سوي «يك اقليت تحريك شده»! نبوده است، بلكه به گواهي اسناد صوتي و تصويري موجود و ميليون ها نفر از افراد حاضر در صحنه، اعتراض به ايشان يك خروش سراسري، خودجوش و همگاني بوده است و اگر غير از اين بود و تنها يك اقليت به جدايي ايشان از خط مبارك حضرت امام(ره) و همراهي وي با فتنه گران و دشمنان تابلودار امام راحل(ره) اعتراض داشتند بايستي بقيه مردم با سر دادن آن شعارها عليه نوه حضرت امام(ره) مخالفت مي ورزيدند اما نه فقط كمترين صدايي به مخالفت با آن شعارها از كسي شنيده نشد، بلكه ميليون ها نفر از جمعيت حاضر در صحنه، با تمامي وجود و از ژرفاي دل عليه مواضع جناب آقاي سيدحسن خميني به خروش آمده بودند. آيا غير از اين بود؟!

3- اين ادعا كه اعتراض به آقاي سيدحسن خميني از سوي عده اي قليل بوده است، اهانت به شعور مردم و دستكم گرفتن آگاهي و بصيرت آنان نيز هست. آيا جناب سيدحسن خميني طي يك سال گذشته و در تمامي مراحل فتنه 88، با سران فتنه و عوامل ميداني آنها همراه و همصدا نبوده است؟! و آيا اهانت به ساحت مقدس حضرت امام حسين(ع)، نفي وجود مبارك حضرت بقيه الله الاعظم(عج)، توهين آشكار و بي پرده به حضرت امام(ره)، همكاري با سازمان هاي جاسوسي آمريكا و اسرائيل و انگليس و... از نگاه نوه حضرت امام، جرم و خيانت و جنايت نيست؟ اگر هست- كه هست- چرا ايشان در مقابل تمامي اين خيانت ها نه فقط سكوت كرده بلكه با سران فتنه همراهي نيز داشته است؟!

به يقين نوه حضرت امام(ره) انتظار ندارد مردم اين مرز و بوم كه به قول امام راحل(ره) از مردم حجاز در زمان رسول خدا(ص) و از مردم كوفه در دوران حضرت امير عليه السلام برترند، همه اين بي حرمتي هاي ايشان به اسلام و انقلاب و امام را شاهد باشند و باز هم آقاي سيدحسن خميني را نوه معنوي حضرت امام(ره) بدانند! احترام نوه امام به خاطر رابطه نسبي ايشان با وجود مبارك حضرت امام است، بنابراين، بسيار بديهي است كه وقتي نوه حضرت امام را در مقابل آن حضرت و همراه و همگام با دشمنان او مي بينند، هرگز حضرت امام(ره) را فداي نوه ايشان نمي كنند، بلكه با انگيزه احترام به حضرت امام - تاكيد مي شود كه با همين انگيزه- نوه امام را از خود مي رانند تا خداي نخواسته، مواضع و عملكرد آقاي سيدحسن خميني به حساب امام راحل(ره) نوشته نشود و بر دامن كبريايي آن حضرت گرد و غبار مخالفت با انقلاب و همراهي با دشمنان مردم ننشيند.

4- نگارنده، پيش از اين هم علي رغم ميل خويش و تنها به عنوان اداي وظيفه درباره مواضع و عملكرد آقاي سيدحسن خميني به اين آيه شريفه از كلام خدا كه روشنگر و راه گشاست اشاره كرده بود. آنجا كه مي فرمايد: «ان اولي الناس بابراهيم، للذين اتبعوه... نزديكترين مردم به حضرت ابراهيم(ع)، كساني هستند كه از او تبعيت مي كنند»، بنابراين، و با پوزش از آقاي سيدحسن خميني بايد گفت؛ از پيروان حضرت ابراهيم(ع) پسنديده و پذيرفته نيست كه عموي بت پرست آن پيامبر عظيم الشأن را تنها به اين علت كه با حضرت ابراهيم(ع) رابطه نسبي داشت، گرامي بدارند! و يا فرزند خداناشناس حضرت نوح عليه السلام را فقط به دليل آن كه پسر پيامبر خداست، قابل احترام بدانند!

نگارنده هرگز و خداي نخواسته قصد مقايسه مثل به مثل ندارد بلكه در پي اشاره به مستنداتي است كه به مردم حق مي دهد، رابطه نسبي با حضرت امام(ره) را در صورتي قابل احترام و تجليل بدانند كه با رابطه و پيوند معنوي نيز همراه باشد و چنانچه احساس كنند و به وضوح ببينند كه از رابطه نسبي براي مقابله با حضرت امام(ره) -خواسته يا ناخواسته- سوءاستفاده مي شود، عليه سوءاستفاده كنندگان خروش بردارند و از خدشه احتمالي به خط مبارك حضرت امام(ره) جلوگيري كنند، آيا، اين اعتراض نه فقط حق، بلكه تكليف اسلامي و انقلابي و نيز، وظيفه ملي و ميهني مردم نيست؟ معلوم است كه هست.

5- بلافاصله بعد از اعتراض گسترده و فراگير مردم به جناب سيدحسن خميني، سايت هاي وابسته به سران فتنه و رسانه هاي بيگانه- مخصوصاً رسانه هاي آمريكايي و صهيونيستي- در اقدامي - مانند هميشه هماهنگ- از يكسو، اعتراض كنندگان را يك «اقليت اندك و تحريك شده» معرفي كردند كه به دلايل پيش گفته، دروغي بزرگ است و تمامي شواهد و اسناد غيرقابل ترديد از اعتراض سراسري، ميليوني و يكپارچه مردم در آن روز حكايت مي كند و از سوي ديگر تلاش كرده و مي كنند كه اعتراض مردم را «اهانت به حضرت امام(ره)» وانمود كنند و اين در حالي است كه سايت ها و رسانه هاي ياد شده، به دشمني و كينه توزي آشكار و علني با امام راحل(ره) زبانزد هستند. به عنوان مثال و فقط يك نمونه و يك مثال، آيا مي توان پذيرفت كه بهايي ها و منافقين و سايت هاي وابسته به اسرائيل و آمريكا و انگليس نگران اهانت به حضرت امام(ره) باشند؟! كاش آقاي سيدحسن خميني نگاهي به گردانندگان اين سايت ها و برخي از اطرافيان خود مي انداخت. آن يكي «اسلام» را عامل عقب افتادگي مي داند! اين يكي معتقد است خط امام(ره) بايد به موزه تاريخ برود، ديگري مي گويد اصلي ترين مشكل دموكراسي در ايران اسلامي، آن است كه در ايران، هنوز خدا نمرده است! آن ديگري از اين كه موسوي و خاتمي و كروبي در مبارزه با بينش و منش امام ناكام مانده اند ابراز تاسف مي كند و... آيا نوه امام باور مي كند كه دل سياه اين جماعت نگران ساحت حضرت امام است.

و اما، از سوي ديگر اعتراض مردم به آقاي سيدحسن خميني از اوج ارادت آنان به حضرت امام(ره) و ژرف انديشي و بصيرت آنها حكايت مي كند و نشان مي دهد كه وقتي پاي حفظ و پاسداري از بينش و منش حضرت امام(ره) در ميان باشد، رابطه نسبي را به رابطه معنوي و پيروي افراد از آن بزرگوار ترجيح نمي دهند. يعني دقيقاً همانگونه كه امام(ره) بود و به آن توصيه فرموده بود.

... و بالاخره، يكي از شعارهاي آن روز مردم بسيار عبرت انگيز و درس آموز بود و حكيمانه و هوشمندانه... آن شعار اين بود؛

«نواده روح الله، سيدحسن نصرالله».

حسين شريعتمداري

تاریخ : 1389/3/16

عباس عبدی سرمقاله نویس روزنامه شرق از منظر خود مسئله را واکاوی نمود.

1- عبدی در یادداشت خود با عنوان "در هر دو صورت بد است" در ابتدا به بیان این مطلب پرداخت که سید حسن خمینی شخصیت سیاسی مستقلی دارد و نباید تصور کرد که آن‌چه دارد ناشی از انتصاب خانوادگی است.

وی در ادامه نوشت: «متاسفانه در جامعه‌ای مثل جامعه ما که موقعیت افراد به واسطه انتساب به این و آن تعیین می‌شود، ترو و خشک با یکدیگر می‌سوزند و شایستگانی که پایگاه اصلی آنان اکتسابی است و نه انتسابی قربانی این تصور می‌شوند و شاید در این میان آقای حسن خمینی مهم‌ترین مصداق این قاعده باشد.»

عبدی با ایجاد تمایز بین پایگاه اکتسابی و انتسابی، سید حسن خمینی ادامه داد: «آن‌چه روز جمعه رخ داد بیش از آن‌که تعرضی به پایگاه اکتسابی وی باشد، هجوم به پایگاه انتسابی سیدحسن آقا بود، و تصور می‌کنم واکنش ایشان هم به گونه‌ای بود که میان حسن آقای خمینی به عنوان یک فرد با حسن آقا خمینی به عنوان نوه امام و بزرگ این خانواده تفکیک لازم را قائل شده بود.»

این تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به بررسی دو تحلیل در رابطه با واقعه روز جمعه پرداخت؛ وی بیان کرد که این موضوع از دوحالت خارج نیست یا برنامه ریزی‌شده است و یا برنامه‌ریزی نشده است، نوشت: «اگر حالت اول صادق باشد عملی به غایت غیر اخلاقی و خلاف بدیهیات یک رفتار عاقلانه سیاسی صورت گرفته است.»

به باور عبدی اگر حالت دوم صحیح باشد نشان از ضعف برگزارکنندگان مراسم دارد؛ وی نوشت: «در این حالت برگزار کنندگان جلسه به این مهمی که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود و مقامات کشور در آن حضور داشته‌اند نظارت و کنترل موثری نداشته‌اند و این نتیجه نیز بسیار بد و خطرناک است.»

این روزنامه نگار اصلاح‌طلب ادامه داد: «ممکن است در آینده عدم نظارت و کنترل این افراد به حوزه‌های خطرناک‌تری هم برسد. در هر دو صورت این اتفاق زنگ خطری بود که به صدا در آمد. اثرات این برخورد بیش از هر موقع دیگری در داخل نیروهای معتقد به حکومت شکاف ایجاد خواهدکرد.»

عبدی در پایان، با بیان این مطلب که آنان که از جار و جنجال میان سخنان سید حسن خمینی راضی به نظر می‌آمدند درکی عالمانه و تاریخی از سیاست ندارند، نوشت: «آن‌ها نمی‌دانند دنیا دو روز است، یک روز له تو ویک روز علیه تو روزگار چندانی نمی‌گذار که تصویر خنده‌ها با گریه‌های متناظرش در یک فیلم و در یک صفحه نشان داده خواهد شد. فاعتبروا یا اولی‌الالباب.»
عباس عبدی سرمقاله نویس روزنامه شرق و حسین شریعتمداری یادداشت نویس روزنامه کیهان هر یک از منظر خود مسئله را واکاوی نمودند.

1- عبدی در یادداشت خود با عنوان "در هر دو صورت بد است" در ابتدا به بیان این مطلب پرداخت که سید حسن خمینی شخصیت سیاسی مستقلی دارد و نباید تصور کرد که آن‌چه دارد ناشی از انتصاب خانوادگی است.

وی در ادامه نوشت: «متاسفانه در جامعه‌ای مثل جامعه ما که موقعیت افراد به واسطه انتساب به این و آن تعیین می‌شود، ترو و خشک با یکدیگر می‌سوزند و شایستگانی که پایگاه اصلی آنان اکتسابی است و نه انتسابی قربانی این تصور می‌شوند و شاید در این میان آقای حسن خمینی مهم‌ترین مصداق این قاعده باشد.»

عبدی با ایجاد تمایز بین پایگاه اکتسابی و انتسابی، سید حسن خمینی ادامه داد: «آن‌چه روز جمعه رخ داد بیش از آن‌که تعرضی به پایگاه اکتسابی وی باشد، هجوم به پایگاه انتسابی سیدحسن آقا بود، و تصور می‌کنم واکنش ایشان هم به گونه‌ای بود که میان حسن آقای خمینی به عنوان یک فرد با حسن آقا خمینی به عنوان نوه امام و بزرگ این خانواده تفکیک لازم را قائل شده بود.»

این تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به بررسی دو تحلیل در رابطه با واقعه روز جمعه پرداخت؛ وی بیان کرد که این موضوع از دوحالت خارج نیست یا برنامه ریزی‌شده است و یا برنامه‌ریزی نشده است، نوشت: «اگر حالت اول صادق باشد عملی به غایت غیر اخلاقی و خلاف بدیهیات یک رفتار عاقلانه سیاسی صورت گرفته است.»

به باور عبدی اگر حالت دوم صحیح باشد نشان از ضعف برگزارکنندگان مراسم دارد؛ وی نوشت: «در این حالت برگزار کنندگان جلسه به این مهمی که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود و مقامات کشور در آن حضور داشته‌اند نظارت و کنترل موثری نداشته‌اند و این نتیجه نیز بسیار بد و خطرناک است.»

این روزنامه نگار اصلاح‌طلب ادامه داد: «ممکن است در آینده عدم نظارت و کنترل این افراد به حوزه‌های خطرناک‌تری هم برسد. در هر دو صورت این اتفاق زنگ خطری بود که به صدا در آمد. اثرات این برخورد بیش از هر موقع دیگری در داخل نیروهای معتقد به حکومت شکاف ایجاد خواهدکرد.»

عبدی در پایان، با بیان این مطلب که آنان که از جار و جنجال میان سخنان سید حسن خمینی راضی به نظر می‌آمدند درکی عالمانه و تاریخی از سیاست ندارند، نوشت: «آن‌ها نمی‌دانند دنیا دو روز است، یک روز له تو ویک روز علیه تو روزگار چندانی نمی‌گذار که تصویر خنده‌ها با گریه‌های متناظرش در یک فیلم و در یک صفحه نشان داده خواهد شد. فاعتبروا یا اولی‌الالباب.»

مردمسالاری: مسببان به مردم معرفی شوند

روزنامه اصلاح طلب مردمسالاری هم در سرمقاله امروز خود در این باره نوشته است:« ..با وجود همه اين اتفاقاتي که در 14 خرداد سال 89 شاهد بوديم به نظر مي رسد که پاسخ به چرايي اتفاقات اين روز بسيار واجب است. اگر مروري به اخبار و اظهارنظرهاي هفته هاي قبل از اين مراسم داشته باشيم همه مسوولا ن، فعالا ن سياسي، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلا مي و در يک کلا م همه کساني که مي توانستند بر افکار عمومي تاثيرگذار باشند همگي تاکيد داشتند که امام خميني(ره) متعلق به يک نسل، يک گروه، يک زمان و... نيست بلکه امام موجودي فراتر از زمان و مکان بوده و به همه تعلق دارد. اکنون از آنهايي که با هياهو و شعارهاي جهت دار سعي داشتند در برگزاري اين مراسم اختلا ل ايجاد کنند سوال مي کنيم که چرا نگذاشتيد جمعيت وفادار به امام خميني بتوانند به خوبي اين مراسم را برگزار کنند؟ وچرا اجازه نداديد که 14خرداد به دور از بازي هاي سياسي و جناح بازيها برگزار شود؟ سوال مهمتر اين است که چرا مانع سخنراني نوه امام خميني (ره) شديد؟ مگر ايشان چه جرمي مرتکب شده بودند تا بخواهيد آن را فاش کنيد؟ آيا از مسير نظام و رهبري منحرف شده بودند؟

آيا عليه منافع ملي قدمي برداشته بودند؟ و از همه مهمتر اين که همه آحاد مردم ايران سيدحسن را يادگار و نماد رهبر کبير و بنيانگذار انقلا ب اسلا مي مي دانند. آيا بايد با چنين نمادي آن هم دربارگاه ملکوتي امام خميني (ره) چنين اهانتي صورت گيرد؟ آيا بعد از تفقد مقام معظم رهبري باز هم بايد همگان سکوت مي کردند؟ آيا صداو سيما نيز بايد با بي تفاوتي از کنار اين موضوع مي گذشت؟ آيا گردانندگان مراسم نبايد براي افکار عمومي چرايي اين اتفاقات را تشريح نمايند؟ آيا مسوولا ن ذي ربط نبايد مسببان چنين حوادثي را به افکار عمومي معرفي کنند؟ و آيا...

اميد است دست اندرکاران و کساني که اين پرسش ها در مقابل آنان مطرح است پاسخ گوي خيل عظيم مشتاقان امام خميني که از گوشه و کنار کشور به عشق زيارت مرقد امام در اين مراسم جمع شده بودند باشند.


تهران امروز: اسائه ادب اقدامي خلاف اخلاق و مصالح كشور است

تهران امروز هم در بخشی از سرمقاله خود نوشته است:« ..بيت مكرم حضرت امام(ره) به‌ويژه حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج سيد حسن خميني به جهت وابستگي به معمار كبير انقلاب اسلامي از احترام فوق‌العاده‌اي نزد مردم و نظام اسلامي برخوردارند و حضور ايشان در مراسم سالگرد ارتحال امام نيز از همين شأن ناشي مي‌شود. از اين رو هرگونه اسائه ادب و بي‌احترامي به ايشان تحت هر عنوان اقدامي خلاف اخلاق، ارزش‌ها و مصالح كشور است. در مراسم امسال متاسفانه عده‌اي با طرح شعارهاي بي‌مورد و نابجا و در حضور چشم ميليون‌ها انسان حاضر در مراسم و كساني كه از تلويزيون برنامه را به‌طور مستقيم مشاهده مي‌كردند اجازه ندادند نوه امام(ره) راحل سخنراني كند و ايشان سخنان خود را نيمه‌كاره رها كرد.

نكته مهم اين است كه سيدحسن خميني مانند هر انسان و شهروند ديگري در كشور داراي آرا و عقايد و جهت‌گيري‌هاي سياسي خاصي است كه قابل احترام است و البته جاي ارزيابي، نقد و حتي اعتراض هم دارد ولي مجال طرح نقد در يك مراسم عمومي و آن هم با شلوغ‌كاري نيست به‌ويژه در مراسمي كه متولي اصلي آن مقام معظم رهبري است انتظار اين است كه براي جلوگيري از اينگونه رفتارهاي نسنجيده، در كشور برنامه‌ريزي‌هايي صورت گيرد تا آبروي كشور بازيچه عده‌اي قرار نگيرد ضمن اينكه اگر به مواضع فرد يا افرادي نقد و اعتراض داريم فضايي فراهم شود تا با رويكرد دلسوزانه بتوان نقدها را مطرح و پاسخ‌ها را شنيد.

فراموش نكنيم امام راحل محور وفاق و وحدت و همدلي همه نيروهاي وفادار به انقلاب و جمهوري اسلامي است و هر جا كه نام و ياد آن حضرت هست بايد همه نيروهاي نظام متحد و يكپارچه اهداف انقلاب را تعقيب كرده و اختلافات را كنار نهند و به فرصت ديگري حواله دهند.

وطن امروز: وصیت نامه پدر و پدر بزرگ را فروخت به..

در صدر روزنامه های حامی دولت روزنامه وطن امروز در مطلبی با عنوان دلنوشت و با استفاده از ادبیاتی تند نوشته است:« ...من سگ اصحاب کهف را کاری ندارم؛ او آدم شد اما این آقازاده فراری هم مثل چی دارد دروغ می‌گوید. هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته. آری هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته که وصیتنامه پدر و پدربزرگ را فروخت به دروغ آقازاده‌ها و با سران فتنه، با بدان بنشست و خاندانش گم شد. جناب سید حسن! ما همان‌هایی بودیم که وقتی تو را اول بار دیدیم گفتیم: «صل علی محمد بوی خمینی آمد» اما شما هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته که متاسفانه دیگر بوی خمینی نمی‌دهید. وقتی با سران فتنه همنشین می‌شوید شما هم بوی فتنه می‌گیرید. ما اخبار به گوش‌مان می‌رسد. ما شنیدیم خواب بعضی‌ها را برای عبای رهبری که باید از بیت رهبری برگردد.

برگردد کجا؟ کاش برگردد جماران که باید منتقل شود به موسسه تنظیم. پس اگر اینگونه است درود بر ولی‌نعمتان که به شما اجازه عرض اندام ندادند. تا این ملت تا این ولی‌نعمتان هستند بدانید عبای رهبری از بیت رهبری بیرون نمی‌آید. ما افتخار می‌کنیم که بعد از خمینی خدا عبای رهبری را فقط و فقط برای خامنه‌ای دوخت. عبای نور برتن ماه خواهد ماند تا ظهور خورشید. شما یکی‌تان نامردی با عبای شکلاتی است که هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته حسینیه جماران را به ویلای جورج سوروس فروخت. آن دیگری‌تان هادی غفاری زیر عبایش تفنگ جمع کرده بود تا به منافقین ندهد، احتمالا کفتر بزند. آن یکی در زیر عبایش با اینکه ناطق بود سکوت مخفی کرده بود. استوانه در زیر عبایش پول خرج می‌کرد برای آشوبگران و با واسطه پول‌ها را به مقصد می‌رساند. شیخ بی‌سواد هم که کلا مرخص است و به شما که عرض می‌کنم کلا دیگر هیچ وقتی ندارد. آری، هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته که شما همگی نشستید روی جمل ناکثین. هنوز 20 سال از رحلت امام نگذشته که نامه سرگشاده نوشتید ولی بدانید 200 سال بعد از رحلت امام هم ما به شما منافقین اجازه عرض اندام نخواهیم داد. 200 سال بعد از رحلت امام هم شعار ما ولی‌نعمتان این است: «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند».


   آیةالله العظمی موسوی اردبیلی:

در اين تماس تلفني آيت‌الله موسوي اردبيلي مراتب تأثر خویش و انزجار از اسائه ادب و حرمت شکنی در مرقد مطهر حضرت امام را به سيد حسن خميني و اهل بیت امام ابلاغ كرد.

در پی قطع سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم 14 خرداد در حرم مطهر، حضرت آیت‌الله ژموسوی اردبیلی حرمت شکنی در حرم امام خمینی را محکوم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران، آیت‌الله حاج سید عبد الکریم موسوی اردبیلی از مراجع عظام تقلید ضمن تأکید بر ابراز وفاداری ملت بزرگوار ایران نسبت به امام خمینی (ره) و اهل بیت شریف امام و بزرگداشت یوم الله 15 خرداد از حادثه تلخ شکستن حرمت مراسم امام در حرم امام خمینی شدیدا ابراز تأسف كرد و اخلال جمعیتی اندک و افراطی در برنامه سخنرانی جناب حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید حسن آقای خمینی را محکوم کرد.

وي همچنین طی تماس تلفنی با یادگار امام و تفقد از ایشان مراتب تأثر خویش و انزجار از اسائه ادب و حرمت شکنی در مرقد مطهر حضرت امام را به وی و اهل بیت امام ابلاغ كرد.

مجمع مدرسین حوزه علمیه قم

با صدور بیانیه‌ای هتک حرمت امام خمینی و یادگار ایشان را محکوم کرده است.

متن کامل این بیانیه در پی می‌آید.

بسم الله الرحمن الرحیم

واتقوا فتنه لا تصبن الذین ظلموا منکم خاصه

چهاردهم و پانزدهم خرداد یادآور طلوع و غروب خورشید درخشانی است که به حیات معاصر اسلام و ایران روشنی بخشید و فصلی تازه را در دفتر تاریخ بلند این مرز و بوم رقم زد. ملت قدرشناس ایران سال‌هاست که در حیات و حضور خمینی کبیر (قدس سره) با همراهی و پشتیبانی و جانفشانی با فرمان او و در غیاب او با استواری بر آرمان‌ها و تکریم یادگاران او قدردان آن بزرگمرد بوده و حرمت او را پاس داشته‌اند.

بزرگداشت سالگرد وفات آن امام راحل در روز چهاردهم خرداد ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه صحنه بهت‌آور و دردناکی را پیش‌روی مردم سوگوار قرار داد. هر چند خشونت و پرده‌دری و فتنه‌انگیزی متاسفانه سابقه‌ای تلخ در سال‌های اخیر از خود بر جای گذاشته است، به تدریج دامنه آن گسترده‌تر می‌شود و حریم‌های محترم را مخدوش می‌کند. دیروز در حسینیه جماران، پایگاه نور‌افشانی آن رهبر فقید، و در شب عاشورای حسینی، سخنرانی فرزند معنوی امام و محبوب‌ترین رئیس جمهور ایران بر هم زده می‌شود و امروز در سالگرد وفات امام راحل و در کنار مضجع او سخنرانی فرزند گرامی ایشان، حجت الاسلام‌و المسلمین حاج سید حسن خمینی قطع گردیده و نیمه تمام گذاشته می‌شود. رفتار معدود افراد تحریک شده و بی‌خبر که هرگز از امام خمینی و انقلاب ایشان چیزی نمی‌دانند و در سن و سالی نیستند که از حقایق تاریخ انقلاب اطلاعی داشته باشند قابل فهم است. چرا که آنان بنیانگذار این نهضت را از طریق معرفی مشوش و تیره و تار دستگاه‌های رسمی تبلیغاتی می‌شناسند. تعجب و دریغ از سکوت حاضرانی است که موج هوچی‌گری و غوغا‌سالاری و فتنه‌انگیزی را می‌بینند و واکنشی نشان نمی‌دهند. این موج امروز به حریم امام رسیده است و به اشکال کوناگون مدتی است آرمان‌ها و اندیشه های او را نیز در بر گرفته است و بیش از همه گرامی‌ترین یادگار او جمهوری اسلامی را نیز تهدید می‌کند. همه باید به هوش باشیم که روند تدریجی مصادره و تحریف نهضت امام خمینی (ره) به بیراهه و کژراهه خواهد انجامید. هر چند مهمترین نگرانی و دل مشغولی امروز یاران امام و انقلاب مخاطراتی است که جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، از یاد نمی‌بریم که احترام و کرامت افراد در خاندان و متعاقبان آنان پاس داشته می‌شود.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن محکوم نمودن هتک حریم امام راحل و اهل بیت محترم آن حضرت، نسبت به تعرض گسترده به یاران و همراهان آن امام بزرگوار و همراهان و اندیشه‌ها و آرمان‌های ایشان هشدار می‌دهد. از یاد نبریم که نهضت گرامی پیامبر خاتم صلی‌الله علیه و‌آله و سلم را چگونه به بیراهه کشاندند و با یاران و اهل بیت او چه کردند و با گذشت نیم قرن کار به جایی رسید که فرزند گرامی او حسین ابن‌علی را به اسم حمایت از دین و با شعار تقریب به خداوند مظلومانه به شهادت رساندند.
فانا لله و انا الیه راجعون.

امیدواریم با هوشیاری ملت رشید ایران و اقدام به موقع یاران امام و انقلاب از این پس شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

والسلام علیکم و علی جمیع اخواننا المومنین
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

روزنامه رسالت:

حزب مشارکت نامه ای به تعدادی از مراجع تقلید نوشته و با بزرگ نمایی حادثه صورت گرفته مدعی شده این حادثه برای منکوب کردن بیوت مراجع و فقاهت بوده و اگر مراجع اقدام نکنند دود آن به چشم بیوت مراجع خواهد رفت

این روزنامه که برای خبر خود ،تیتر "بی تابی مشارکت از توهین به روحانیت!" را برگزیده ، نوشته است:
در بیانیه حزب مشارکت خطاب به مراجع تقلید نام برخی چهره های مطرود و روحانیون مدعی اصلاح طلبی هم در میان مراجع معظم تقلید ذکر شده تا آنها را هم به نام مرجع تقلید جا بیندازد. حزب مشارکت که سوابق اعضای افراطی آن در توهین به مراجع در جریان اهانت های هاشم آغاجری و نطق های هتاکانه اعضای این حزب در مجلس ششم برای دوست و دشمن و بویژه علما و مراجع و حوزه ها آشکار است در این اطلاعیه تلاش کرده است که خود را نگران مرجعیت و حضرت امام معرفی کند و در اطلاعیه خود سعی کرده است از مقام مرجعیت و علما برای مقاصد سیاسی خود بهره برداری نماید.

رسالت: ضد ولایت ‌فقیه خواندن سید حسن ظلم است
روزنامه رسالت طی دو مقاله تلاش کرده فضای کنونی علیه سیدحسن خمینی را تلطیف کند. در یکی از این دومقاله، سر دادن شعار در حرم امام و "ضد ولایت فقیه خواندن وی را" ناشی از هیجان شعارکنندگان دانسته است.

روزنامه رسالت افزود:

نباید گمان کرد جمعیت میلیونی که  شعار " مرگ بر ضد ولایت فقیه" را هنگام سخنرانی آقای حسن خمینی سر دادند حقیقتا ایشان را مصداق " ضد ولایت فقیه" می دانستند. قطعا هیچ کس چنین عقیده ای نداشته و ندارد زیرا همه می دانند که بصیرت و تقوای حجت الاسلام سید حسن خمینی در مرتبه ای است که این وصله ها به او نمی چسبد. علاوه بر این بسیار بعید است که ایشان و برادرانشان از وصیت نامه حاج احمد آقا که آنان را اکیدا به پیروی از خط رهبری توصیه کرده بود تخلف کنند.

بنابراین اتهام ضد ولایت فقیه بودن نباید جدی گرفته شود بلکه برایند شعارهای مردم در آن فضای هیجانی، باید تنها به عنوان یک هشدار به اعضای بیت امام تلقی شود که مبادا بیش از این از سیره امام و حاج احمد آقا زاویه بگیرند.

هیچ کس نباید میان " زاویه گرفتن از خط امام و رهبری" و " ضدیت با ولایت فقیه" خلط کند گرچه متاسفانه این خلط در فضای هیجانی مراسم سالگرد رحلت امام به طور ناخواسته پیش آمد. اما همان طور که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرمودند، نباید در اظهارنظر درباره شخصیتها از مرز عدالت و تقوا خارج شد.

قطعا به کار بردن تعبیر "ضد ولایت فقیه" برای نوه امام(ره) آمیخته با ظلم و بی تقوایی است که البته ریشه در رنجیدگی مردم از وی دارد. مردم نمی خواستند حجت الاسلام سید حسن خمینی و موسسه تنظیم را "ضد ولایت فقیه" قلمداد کنند بلکه مقصودشان این بود که از بیت امام(ره) توقع نداریم در دفاع از اصل انقلاب و خط راستین امام و ولایت فقیه کوتاهی کنند.

بنابراین این شعار را باید درست بفهمیم تا دچار افراط و تفریط در موضع گیری نشویم.

با این حال روزنامه رسالت نوشته است:

در میان آن جمعیت انبوه کسی به دفاع از سید حسن شعار نداد زیرا فتنه گرانی که از مواضع ضعیف سید حسن در یکسال گذشته اظهار خوشنودی می کردند اکنون در سالگرد حضرت امام غیبت کرده بودند زیرا اساسا اعتقادی به امام نداشتند و این گونه بود که کسی از سید حسن دفاع نکرد.

جناب حجت الاسلام سید حسن خمینی نباید از واکنش انتقاداتی که مطرح شده و میشود رنجیده شوند زیرا همان گونه که امام عظیم الشان(ره)  فرموده اند،" نباید ماها گمان کنیم که هر چه می گوییم و می کنیم کسی را حق اشکال نیست. اشکال، بلکه تخطئه، یک هدیه الهی است برای رشد انسانها ".

بنابراین نخستین سخنی که مردم انتظار دارند برای بار دیگر از زبان سید حسن بشنوند این است که وی تبعیت کامل خود از مصداق کنونی ولایت فقیه را قاطعانه مورد تاکید مجدد قرار دهد.
+ نوشته شده توسط صادقعلی رنجبر در ۸۹/۰۳/۱۵ و ساعت 17:50 |